У Херсоні російські військові вбили в’язня СІЗО, який обурився їхньою поведінкою

Дата: 13 Травня 2022
A+ A- Підписатися

У Херсоні російські військові вбили одного з ув’язнених тамтешнього СІЗО. 

Про це повідомила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова

Будівля Херсонського СІЗО. Фото: фейсбук-сторінка міністра юстиції Дениса Малюськи

Інформація про захоплення СІЗО російськими військовими вперше з’явилась ще на початку березня. Денісова тоді розповідала, що окупанти планують тримати в установі людей, яких викрадають, зокрема активістів та місцевих політиків. Херсонщина є одним з регіонів з найбільшою кількістю таких випадків. 

Працівники СІЗО  відмовилися працювати на окупаційну владу та написали рапорти про звільнення, а тому росіяни призначили “керівником” ізолятора місцевого колаборанта Євгенія Соболева. Чинного керівника відвезли у невідомому напрямку. 

За даними Уповноваженої, 11 травня російські військові, вочевидь, ще раз зайшли до установи, закидали камери світлошумовими гранатами та відкрили вогонь з автоматів. Цим обурився один з в’язнів, якого окупанти й вбили. 

У своєму повідомленні Денісова розповіла, що “минулого тижня звернулася до міністра юстиції України з вимогою вжити заходів для евакуації ув’язнених Херсонського СІЗО та інших установ ДКВС у Херсонській області”. При цьому у повідомленні від 9 березня вона наголошувала, що персонал та утримуваних осіб заздалегідь евакуювали.

Омбудсман нагадала, що дії РФ щодо ув’язнених є воєнним злочином.

Раніше правозахисники розповідали, що на захоплених територіях російські військові відпускають засуджених за діяльність проти України та знущаються з інших в’язнів.

Найгіршою вони називали ситуацію у СІЗО Маріуполя, куди зайшли так звані кадирівці. Вони так само як і в Херсоні кидали в коридор установи димові шашки, стріляли з автоматів, й за непідтвердженими даними, частину проукраїнських в’язнів етапували до СІЗО Луганська. Стосується це начебто тих, хто писав заяви про бажання воювати в складі Збройних сил України. 

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну тисячі засуджених українців висловили бажання захистити батьківщину.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

  • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
  • катування і нелюдське поводження;
  • зґвалтування;
  • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
  • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
  • використання населення як “живих щитів”;
  • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
  • викрадення і незаконні арешти цивільних;
  • взяття заручників;
  • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
  • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
  • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
  • використання отруйних речовин;
  • напади на релігійні й культурні установи;
  • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter