У Грузії на тлі протестів відбулася церемонія інавгурації нового президента
У Грузії на тлі громадських протестів проти чинного складу парламенту відбулася церемонія інавгурації Михаїла Кавелашвілі як нового президента: він був єдиним кандидатом на цю посаду.
Про це повідомило “Ехо Кавказу”.
Президентом Кавелашвілі обрала Виборча колегія, що складається з депутатів від правлячої партії “Грузинська мрія”, районних муніципальних органів влади – сакребуло та верховних рад Аджарської Автономної Республіки та Абхазької Автономної Республіки (у вигнанні).
Церемонія інавгурації тривала близько пів години, туди не запросили, зокрема, дипломатів з інших країн нібито через нестачу місць у залі засідань будівлі парламенту.
Михаїл Кавелашвілі – шестиразовий чемпіон Грузії з футболу. З 2016 року був депутатом парламенту від “Грузинської мрії”, у 2022-му очолив партію “Сила народу”. Представники саме цієї партії ініціювали розгляд грузинського закону про “іноагентів”, який став причиною масштабних протестів по всій країні.
Нагадаємо, що у жовтні Конституційний суд Грузії визнав, що Зурабішвілі порушила закон, здійснивши візити до Європи без погодження урядом. Влада відмовила президентці у закордонних зустрічах, тож вона їздила до європейських партнерів власним коштом.
Вибори президента Грузії відбулися 14 грудня. Виборча колегія, абсолютну більшість якої становить провладна партія “Грузинська мрія”, обрала очільником держави Михаїла Кавелашвілі. Водночас однопартійний парламент ухвалив низку законопроєктів, один з яких позбавляє Зурабішвілі державного захисту після закінчення її президентських повноважень.
Кавелашвілі як президента не визнали пʼята президентка Саломе Зурабішвілі, опозиція та частина міжнародних партнерів країни. У столиці Грузії Тбілісі уже понад 30 днів тривають протести проти чинного складу парламенту.
Згідно із Конституцією Грузії, повноваження чинного президента припиняються після інавгурації нового, але Зурабішвілі відмовилася складати свої повноваження. Вона наполягає, що парламент нелегітимний, а інавгурація Кавелашвілі – це “глум над демократією”.
Опозиція й надалі вважатиме Зурабішвілі законною президенткою. Опозиційні до чинної влади партії працюють над документом, який визначить умови проведення нових парламентських виборів.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що 38 країн–учасниць ОБСЄ, серед яких і Україна, ініціювали запровадження “віденського механізму” щодо Грузії. Причиною такого кроку стали серйозні порушення прав людини в країні та відсутність належної реакції з боку грузинської влади на ці інциденти.