Журналісти Білорусі закликали владу припинити “полювання на відьом”
Білоруські журналісти та медіа закликали владу припинити репресії проти журналістів, звільнити колег з в’язниць, розблокувати вебсайти та відновити друк недержавних ЗМІ.
Повний текст звернення оприлюднено на сторінці Білоруської асоціації журналістів, тут же можна його підписати.
“3 травня цивілізований світ відзначив Всесвітній день свободи преси. На наступний день, 4 травня, Міністерство інформації Республіки Білорусь оголосило офіційне попередження регіональній газеті Intex-press з Барановичів через публікацію інтерв’ю зі Світланою Тихановською. Одразу після цього Білпошта відмовилася вносити газету до передплатного каталогу, а Білсоюздрук відмовився продавати її через кіоски. Уже кілька місяців білоруська влада дискримінує незалежне суспільно-політичне видання “Народна воля”. Днями редакція вчергове спробувала прорвати блокаду й організувати друк накладу газети в будь-якій державній або приватній друкарні. Всі зусилля виявилися марними – редакція отримала суцільно негативні відповіді”, – йдеться в документі.
Також зіткнулися з проблемами друку і розповсюдження “БелГазета”, “Свободные новости Плюс”, “Комсомольская правда в Беларуси”, “Новы Час”, “Газета Слонімская”, “Брестская газета”. Більшість видань перестала виходити в друкованому вигляді та пішла в інтернет, але свободу слова суворо обмежено навіть там.
Влада заблокувала доступ до більшості незалежних онлайн-ресурсів, переслідує блогерів, адміністраторів YouTube- і Telegram-каналів, місцевих чатів і коментаторів у соціальних мережах. Портал TUT.BY позбавлений статусу мережевого ЗМІ.
Тиск на журналістів також посилився. За інформацією БАЖ, лише минулого року зафіксовано близько 500 затримань і 100 арештів журналістів за виконання професійних обов’язків.
Наразі 11 журналістів перебувають за ґратами в кримінальних справах. Катерина Андрєєва (Бахвалова), Дар’я Чульцова і Катерина Борисевич вже засуджені до позбавлення волі за журналістську роботу.
Також у Білорусі різко погіршився стан законодавства у сфері ЗМІ. Державні ЗМІ дедалі частіше використовують мову ворожнечі, звинувачують у всіх злочинах людей, які не можуть захистити себе, поширюють неправдиву пропаганду під виглядом інформації, зокрема проросійської орієнтації (і це коштом державного фінансування Республіки Білорусь), вони є фактично “інформаційними кілерами”, наголошується у зверненні БАЖ.
“Ми, представники медійного сектору, закликаємо державні органи припинити “полювання на відьом”. Право на особисту думку закріплено в Конституції Республіки Білорусь і в численних міжнародних документах, підписаних нашою державою”, – наголосили медійники.
Серед їхніх вимог:
- припинення кримінального переслідування журналістів, звільнення з в’язниці всіх представників ЗМІ та інших громадян, позбавлених волі за виконання своїх професійних обов’язків або за вираження своєї думки;
- повернення недержавних суспільно-політичних ЗМІ до системи друку і розповсюдження;
- відновлення доступу до сайтів незалежних ЗМІ в країні;
- припинення необґрунтованого втручання державних органів у діяльність ЗМІ та адміністративного тиску на журналістів і ЗМІ.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що влада Білорусі ухвалила низку поправок до законодавства, які можуть серйозно погіршити стан свободи преси в країні. Серед нововведень: дозвіл міністерству інформації заблокувати роботу ЗМІ або інтернет-ресурсу без постанови суду, якщо ті раніше отримували попередження, заборону новинним організаціям і вебсайтам публікувати результати опитувань щодо політичних, соціальних або виборчих питань, якщо ці опитування проводилися без державної акредитації тощо.