У березні ворог здійснив понад 21 млн кібератак на державний сектор — Платформа прав людини
У березні 2023 року в Україні зафіксували 21 671 280 кібератак на державний сектор та 6929 фішингових атак.
Про це свідчать результати моніторингу, проведеного ГО “Платформа прав людини” (ППЛ).
Про кількість кібератак та фішинг-атак на держсектор повідомила Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України (Держспецзв’язку) у відповідь на запит ППЛ. У відкритих джерелах зафіксовано повідомлення про кібератаки на систему електронної пошти судової системи, сайт Міністерства юстиції України та сайт ДП “Національні інформаційні системи”.
Водночас у звітному періоді хакери використовували вісім шахрайських схем для викрадення інформації або коштів.
Так, злочинна організація займалася видурюванням грошей з українських бізнесменів. Шахраї представлялися чиновниками місцевої влади й просили в підприємців “допомоги для ЗСУ”. За наявною інформацією, їм вдалося привласнити понад 3 млн гривень.
Шахраї пропонували громадянам придбати фейкові електронні квитки на автобусні рейси з областей, де ведуться бойові дії. У такий спосіб зловмисники привласнили близько 600 тисяч гривень.
Кіберполіцейські викрили злочинну групу, яка оформлювала кредити на зниклих безвісти та полонених військовослужбовців. Встановлено, що троє осіб отримували дані про мобільні номери військовослужбовців, із якими втратили зв’язок рідні або тих, хто наразі перебуває у полоні. Зловмисники здійснювали перевипуск SIM-карт і перевіряли, чи є перевипущені номери фінансовими. Далі отримували доступ до онлайн-банкінгу. З рахунків захисників перераховували залишок грошей, а також випускали кредитні карти й привласнювали суми позики.
Кіберполіція Вінниччини викрила зловмисників, які ошукали військових на понад пів мільйона гривень. Чоловіки привласнили гроші під виглядом продажу в інтернеті військового спорядження. За попередніми даними, від протиправних дій постраждали понад 60 військових та їхні родичі.
Зловмисники отримували дані про банківські картки громадян за допомогою фішингових сайтів і привласнювали з них гроші. Четверо підсудних створювали фішингові сайти, інтерфейс яких був подібним до сайтів для оформлення соціальних виплат, зокрема, єПідтримки, допомоги від ЄС, різних програм благодійних фондів. Для поширення фішингових посилань зловмисники використовували онлайн-сервіси масової розсилки SMS.
Шахраї привласнили близько мільйона гривень на продажі неіснуючих товарів. Вони використовували 25 вебсайтів, які позиціювали як інтернет-магазини побутових електротоварів. Від клієнтів вимагали передплату, однак ніякого товару їм не надсилали.
У пенсіонерки вимагали повернути кредит, який вона не брала. Колекторні організації вимагати сплатити 52 тисячі гривень за кредити, які оформив від імені пенсіонерки шахрай. Він створив обліковий запис в програмі дистанційного банківського обслуговування та під її іменем подав онлайн-заявки до установ, які в інтернеті надають макрокредити.
Шахраї брали гроші за послуги щодо працевлаштування за кордоном та не надавали таких послуг.
Нагадаємо, що за даними моніторингу ППЛ, у лютому 2023 року ворог вчинив 16 539 759 ворожих кібератак на державний сектор України, водночас за цей період кіберфахівці зафіксували 179 814 фішингових атак.