Таджикистан, Киргизстан, ОАЕ, Туреччина та Китай допомогли Росії обійти санкції щодо запчастин для літаків

Дата: 24 Серпня 2023
A+ A- Підписатися

Одним з можливих каналів постачання в Росію запчастин для літаків Airbus та Boeing, які складають основну кількість авіапарку РФ і обслуговування яких потрапило під санкції після початку повномасштабного вторгнення в Україну, можуть бути росіяни, що мають родинні зв’язки за кордоном.

Про це пише агентство Reuters, яке проводило розслідування, яким чином Росія відновлює свій авіапарк після введення санкцій, та виявило приклад на підтвердження цієї версії.

Так, згідно з даними митниці, принаймні один російський перевізник – Nordwind Airlines, використовував родинні зв’язки для закупівлі деталей для 12 літаків Airbus і 15 літаків Boeing.

Згідно з документами, авіакомпанія, що належить російській підприємиці Каріне Букрей, імпортувала сотні деталей через компанію Ramses Turizm, яка розташована в турецькому курортному місті Анталія та належить чоловікові Букрей Рамазану Акпінару.

Nordwind і Bukrey не відповіли на прохання про коментарі. Але одразу після цього Nordwind припинив отримувати запчастини від Ramses Turizm.

Проте імпорт запчастин продовжився через іншу турецьку компанію Na Havacilik ve Teknik, що також базується в Анталії. Причому ця компанія виявилася заснованою лише в серпні 2022 року.

Ще один спосіб, винайдений росіянами, щоб закупати запчастини для своїх літаків, який виявило Reuters, це купівля вжитих деталей через “дружні країни”.

Це продемонстрував випадок з літаком Airbus “Уральських авіаліній”, який в листопаді минулого року через несправності не зміг злетіти з Єкатеринбурга, але через три дні отримав дуже важливу запчастину виробництва американської компанії Northrop Grumman.

Серійний номер приладу свідчить про те, що деталь виготовили в жовтні 2008 року. Її використовували на різних літаках, зокрема в Саудівській Аравії шість років тому. 

І таким чином “Уральським авіалініям” надходить все більше важливих американських деталей.

В іншому розслідування не показало чогось нового.

Митні документи, які вивчало агентство, показують, що деталі потрапляють до Росії через посередників у таких країнах, як Таджикистан, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Туреччина, Китай і Киргизстан – жодна з яких не схвалила західні санкції проти Росії.

Багато компаній, які займаються цією діяльністю, були створені після 2022 року.

Загалом, з травня минулого року, коли почали діяти більшість обмежень на торгівлю та експорт України в США та Європі, до кінця червня цього року до російських авіакомпаній надійшло авіазапчастин щонайменше на 1,2 мільярда доларів.

Причому сума в 1,2 мільярда доларів суттєво недооцінює реальну вартість авіазапчастин, імпортованих протягом досліджуваного Reuters періоду. Це лише постачання, призначені безпосередньо для російських авіакомпаній або їхніх підрозділів технічного обслуговування. Але є також докази постачань частин літаків, які в Росії закуповують компанії, начебто не пов’язані з авіагалуззю.

Голова московського авіаційного аналітичного центру “АвіаПорт” Олег Пантелєєв заявив, що російські авіакомпанії “розв’язали проблему” роботи під західними санкціями.

“Спочатку був шок, ніхто не знав, що робити. Через два–три місяці були знайдені нові канали постачання, а через шість–дев’ять місяців з’явилося досить багато альтернатив, що дозволило знизити ціни та терміни доставки”, – сказав він.

Як відомо, Прокуратура Автономної Республіки Крим порушила кримінальні справи за незаконні польоти до українського Криму щодо представників російських авіакомпанії, зокрема “Ямал”, “Азимут”, “Уральські авіалінії” та “Nordwind Airlines”

Нагадаємо, з початку тимчасової окупації Криму Росія проводить агресивну політику колонізації півострова. З 2014-го до 2021 року до Криму, за різними оцінками, незаконно переселилися від 600 тисяч до мільйона громадян Російської Федерації. Водночас десятки тисяч громадян України змушені були виїхати з Криму через “отруйну” атмосферу на півострові та політичні репресії, від яких найбільше потерпають кримські татари та українці.
 
Також як інструменти такої політики примусового видворення окупаційна влада використовує власне міграційне законодавство і законодавство про адміністративні правопорушення та незаконно створені на півострові підконтрольні їй “суди”.
 
Як відомо, видворення країною-окупантом цивільного населення з окупованої території є воєнним злочином. Правозахисники та фахівці з міжнародного права пояснюють, що з моменту тимчасової окупації на території АР Крим і міста Севастополя діє правовий режим міжнародного збройного конфлікту та підлягають застосуванню закони й звичаї війни, що передбачено нормами міжнародного гуманітарного права, зокрема ст. 42 Гаазького положення 1907 року та ст. 2 IV Женевської конвенції “Про захист цивільного населення під час війни”.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter