СБУ підозрює КМІС у посяганні на територіальну цілісність через питання про майбутнє Галичини

Дата: 24 Квітня 2019
A+ A- Підписатися

СБУ почала перевірку щодо опитування Київського міжнародного інституту соціології стосовно подальшої долі Галичини після президентських виборів, де серед варіантів відповідей були, наприклад, такі, як “повинна приєднатися до Польщі”.

Про це повідомляє Громадське. 

Жителі західних областей почали повідомляти про опитування на своїх сторінках у Facebook. На фотографіях бланків, які вони виставляли в мережу, видно, зокрема, що експерти питають, яким жителі Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей бачать майбутнє цих територій.

“У складі унітарної України; у складі децентралізованої України (де самоврядування має широкі повноваження та бюджетну самостійність); як суб’єкт федерації у складі федеративної України; як окрема держава з трьох областей; входження до складу сусідньої Польщі”, – пропонували обрати людям соціологи. 

У відповідь на це управління СБУ на Львівщині почало перевірку. 

“Відповідно до попередніх експертних висновків вказане “опитування” містить окремі ознаки складу злочину, передбаченого статтею “Посягання на територіальну цілісність та недоторканність України”. Зокрема, публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до посягання на територіальну цілісність і недоторканність України”, – зазначили силовики на своїй сторінці у Facebook.

Журналістам Громадського, які звернулися за коментарем до КМІС, соціологи підтвердили факт проведення опитування на замовлення видання “Дзеркало тижня”, проте звинувачення СБУ назвали несправедливими. 

“Це сканування настроїв суспільства, небезпечних для країни, ми їх просто вивчаємо, щоб цього не сталося. В анкетах ставляться будь-які запитання. Коли ми запитуємо, як ви ставитеся до Росії, там також є варіант “добре”. Але це ж не означає, що ми закликаємо добре ставитися до ворога”, – зазначили вони. 

Як приклад соціологи розповіли про опитування, які проводили у 2014 році на сході України. 

“Ми таку саму соціологію робили й у 2014 році в східних областях, тоді, як на мене, це допомогло і завадило повномасштабному вторгненню російських військ. Не бачу нічого поганого в таких опитуваннях”, – зазначив гендиректор КМІС Володимир Паніотто.

Журналісти нагадали, що у 2014 році інститут уже робив опитування щодо статусу Галичини, а його результати також використала у своєму матеріалі газета “Дзеркало тижня”. Тоді на запитання “Якою ви бачите долю Галичини?” 53,4% опитаних (у Львівській, Івано-Франківській і Тернопільські областях) обрали варіант унітарної України в межах Конституції. Ще 40,4% виступили за децентралізацію. Ідею Галичини як федеративної частини України не підтримав тоді жоден з опитуваних. Ідею створення окремої держави з трьох областей – 0,2% респондентів. За приєднання Галичини до Польщі тоді висловилися 2,8% опитаних. Не визначилися – 2,9%.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: