СБУ звинуватила керівників Спілки архітекторів у махінаціях у будівельній сфері. Митці заявляють про тиск через критику містобудівної реформи
СБУ звинуватила посадовців Національної спілки архітекторів України в махінаціях у будівельній сфері України й після чергових обшуків висунула підозри в скоєнні злочину двом керівникам та IT-фахівцю. У відповідь представники спілки заявляють про тиск через їхню критику містобудівної реформи, зокрема провладного законопроєкту №5655.
Про це повідомляє пресслужба СБУ та заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій на своїй сторінці у фейсбуку.
“Дії СБУ та Нацполіції по відношенню до Національної спілки архітекторів України – це суцільна ганьба. Мета – знищення НСАУ, щоб не стояли на шляху містоґвалтівної реформи якісь непотрібні нікому архітектори та урбаністи. В цю історію давно пора втрутитися президенту і накласти вето на закон. Кожен день зволікання з вето лобістсько-олігархічного закону призводить до руйнівних наслідків всередині держави та втрати довіри міжнародних партнерів”, – зазначила заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій.
Крім того, Кирій додала, що представники правоохоронних органів, які проводили обшуки, не називали своїх імен, посад і служби, де вони працюють, забороняли себе фотографувати. Водночас вони знали Анну Кирій в обличчя і з першого погляду називали її на ім’я, цитували її пости з фейсбуку.
Пресслужба СБУ стверджує, що представники спілки “видавали” нові сертифікати атестації архітекторів, хоча не мали на це права. Для цього вони нібито “незаконно змінювали персональні дані архітекторів у раніше виданих сертифікатах”.
“Представник Національної спілки архітекторів за вказівкою керівника передав підконтрольній третій особі свій електронний ключ для входу в електронну систему. Використовуючи ключ та прогалини в протоколах безпеки системи, здійснено несанкціоноване втручання та зміну особистих даних у старих сертифікатах архітекторів з окупованого Криму на необхідних “новостворених”, – йдеться в позиції СБУ.
За даними СБУ, під час обшуків за місцями проживання і роботи підозрюваних правоохоронці виявили електронний ключ доступу до системи, комп’ютерну техніку та інші цифрові носії інформації з доказами злочинних дій, що згодом підтвердила відповідна судова комп’ютерно-технічна експертиза.
“На підставі зібраних доказів підозру оголошено керівнику Національної спілки архітекторів України, його заступниці та IT-фахівцю, що безпосередньо здійснював втручання, за ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем, електронних комунікаційних мереж за попередньою змовою групою осіб) ККУ”, – додали в СБУ.
Нагадаємо, представники архітектурної спільноти, громадські діячі та адвокати 18 листопада провели брифінг під стінами СБУ, де заявили про тиск на Національну спілку архітекторів України з боку правоохоронців, який вважають помстою за критичну позицію щодо провладного законопроєкту №5655 із впровадження містобудівної реформи.
На брифінгу розповіли, що зранку 16 листопада СБУ провела обшуки в приміщенні Національної спілки архітекторів України, а також у приватних помешканнях представників спілки. Зокрема, у квартирі президента НСАУ, в офісі компанії НСАУ, квартирі секретаря атестаційної комісії НСАУ та квартирі ІТ-фахівця.
21 жовтня під час пресконференції в Інтерфакс-Україна, заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій, заявила, що Спілці архітекторів відімкнули доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронні системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або подовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.
Своєю чергою керівник київського осередку Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Олексій Шемотюк вважає, що обшуки, які були проведені в співробітників спілки, – це реалізація тих публічних погроз, які озвучувала керівниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк через позицію архітекторів щодо законопроєкту №5655.
Юридична компанія “Міллер” підтримала архітектурну спільноту й надаватиме правову допомогу, а також захищатиме їхні права в цій справі.