СБУ передасть до Гааги докази обстрілів росіянами харківської Північної Салтівки касетними бомбами
Служба безпеки України передасть до Міжнародного кримінального суду у Гаазі усі докази воєнних злочинів російських військовослужбовців, вчинені у харківському районі Північна Салтівка.
Про це повідомили у СБУ.
Північна Салтівка є одним з найпошкодженіших районів у Харкові, який обстрілювали від перших днів повномасштабного вторгнення. До початку вторгнення там жили 300 тисяч людей.
Під час огляду правоохоронці задокументували руйнування та пошкодження майже всіх будівель на території масиву, а це:
- 4 дошкільних навчальних заклади;
- 2 загальноосвітні школи;
- 1 поліклініка;
- 2 супермаркети;
- 59 багатоквартирних житлових будинків висотою у 9, 12 та 16 поверхів
За попередніми висновками експертів, росіяни використовували для атак серед інших і касетні боєприпаси, заборонені у більшості цивілізованих країн світу. Вилучені уламки боєприпасів вже передали на експертизу.
Раніше про використання касетних боєприпасів під час обстрілів Харкова розповідали правозахисники з Amnesty International. Також полонені російські військові свідчили, що командування наказувало бомбардувати багатоповерхівки на Північній Салтівці.
Нагадаємо, що у Харкові до пів тисячі будинків не підлягають реконструкції після обстрілів російськими військовими. Міська влада наголошувала, що руйнації зазнали 30% житлового фонду.
Окрім касетних боєприпасів, під час повномасштабного вторгнення в Україну Росія використовує й інше заборонене озброєння, наприклад, фосфорні бомби. Їх росіяни скидали, зокрема, на Попасну на Луганщині та Краматорськ на Донеччині.
Міністерство оборони РФ також визнало, що в Україні застосовують важку вогнеметну систему ТОС-1А “Солнцепек”, на якій можуть використовувати термобаричні боєприпаси. Вони руйнують інфраструктуру, серйозно ушкоджують внутрішні органи та спричиняють опіки, що призводить до смерті потерпілих.
Схожі системи Росія використовувала в Афганістані та Чечні.
Прочитати більше про докази використання Росією невибіркової зброї для атаки на цивільних ви можете за цим посиланням.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Фотографія обкладинки: Офіс президента