Росіянина приговорили до майже двох років колонії за вбивство трансжінки та звільнили з під-варти у залі суду
Василеострівський суд російського міста Санкт-Петербурга проговорив до одного року та десяти місяців колонії чоловіка за вбивство трансгендерної жінки. З огляду на час, який засуджений провів у СІЗО, його звільнили з-під варти у залі суду.
Про це повідомила пресслужба судів Санкт-Петербурга.
Влітку 2020-го старшокласник випадково знайшов під час відпочинку у річці Мга обезголовлене та розчленоване тіло 23-річного чоловіка. Згодом з’ясувалось, що вбитим була трансгендерна жінка, яка за документами мала ім’я Джамшут Хатамжонов, однак себе називала Тамара. Упізнати її вдалось за імплантами у тілі, а зникла вона ще у січні того ж року у Санкт-Петербурзі.
Місцеві ЛГБТ-активісти розповідали, що Хатамжонова була секс-працівницею та приїхала до Росії три роки назад.
“Це досить розповсюджена історія для трансгендерних жінок, особливо з Центральної Азії. В Узбекистані немає процедури зміни документів для трансгендерних людей, а в Таджикистані вона фактично недоступна – відомо лише про один випадок офіційної зміни вказівки статі в документах через суд. Тобто трансгендерним жінкам, які виглядають як жінки та ведуть жіночий спосіб життя, доводиться жити із чоловічими паспортами у сильній соціальній вразливості, на яку накладається ще й кримінальне переслідування за гомосексуальний акт. Тому багато хто з них їде в Росію заради безпеки, можливості більшою мірою бути собою”, – пояснює активіст Джонні Джибладзе.
За підозрою у вбивстві жінки затримали чоловіка на ім’я Юрій Яновський. У 2017 році його вже звинувачували у замаху на вбивство та зберіганні зброї через стрілянину у центрі Санкт-Петербурга.
Однак справу тоді перекваліфікували за статтею щодо заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю через необережність та чоловік отримав один рік умовного терміну. Його екстрадували з Білорусі, куди він втік.
Як встановили слідчі, у ніч із 12 на 13 січня Яновський зустрівся з Хатамжоновою, убив її ножем, розчленував та викинув тіло у річку. Спочатку справу кваліфікували за статтею про “Умисне вбивство”, однак потім перекваліфікували на “Перевищення меж необхідної самооборони”. Яновський стверджував, що вбита нібито хотіла його обікрасти.
Активісти кажуть, що інші трансгендерні жінки, які жили разом з убитою, не хотіли говорили з правоохоронцями, побоюючись депортації чи покарання за проституцію.
“Ці люди змушені вести виключно закритий спосіб життя, орендувати квартиру групами, де найчастіше одна чи дві жінки володіють російською. І навіть у разі ризику для життя вони не можуть звернутися до поліції: держава для них – більша загроза ніж найнеадекватніший клієнт. Ми знаємо знайомих цієї вбитої трансжінки, з ким вона разом жила, можливо, працювала. Так ось, з її знайомих ніхто не тільки не готовий бути свідками в суді, а навіть назватись, розповісти, що вони знають убиту”, – розповідає Джибладзе.
Василеострівський суд Санкт-Петербурга постановив, що Яновський вчинив злочин “у стані алкогольного сп’яніння, на ґрунті раптово виниклих особистих неприязних стосунків” і навмисно завдав загиблій три удари колюче-ріжучим предметом. Чоловіка відправили у СІЗО у вересні 2020-го та відпустили з-під варти у залі суду, зарахувавши цей час.
Попри те, що Всесвітня організація охорони здоров’я не вважає трансгендерність психічним розладом, досі транслюди продовжують стикатися з дискримінацією у всьому світі. Чимало транслюдей, й особливо жінок, стають жертвами злочинів на ґрунті ненависті. Лише у 2019 році у світі активісти налічили щонайменше 331 такий випадок, у більшій частині з яких жертвами ставали саме секс-працівниці.
З нападами стикаються транслюди й в Україні. Торік у Хмельницькому підпалили волосся 18-річній трансгендерній дівчині, яка стояла на виході з місцевого клубу. Вона отримала опіки обличчя.
Ще раніше у Житомирі група молодиків зґвалтувала, пограбувала та катувала 19-річну трансгендерну жінку. Спочатку поліція завела справу тільки за статтею “Грабіж”, однак під тиском адвокатів та правозахисників вирішила розслідувати її як злочин ненависті.