Росіяни не підтверджують, що тримають у полоні українського поліцейського, затримання якого показали по телебаченню
Окупанти ще влітку зняли на камеру для пропагандистського сюжету затримання начальника поліції Високопілля Херсонської області Олександра Новацького, але наразі відмовляються підтверджувати, що тримають його в полоні. Це не дозволяє внести його до списків на обмін.
Про це розповідається в матеріалі “Слідство.Інфо”.
За словами матері Олександра Новацького Вікторії Черниш, по її сина “приходили” чотири рази, щоб затримати. З п’ятої спроби його взяли на місцевому ринку в Херсоні. Це відбулося 14 липня, Олександра оточили троє в цивільному, зав’язалася бійка, до якої приєдналися ще двоє російських військових зі зброєю – вдарили по голові, зв’язали й забрали.
За кілька днів Вікторії Черниш вдалося відшукати сина. Охоронець місцевого СІЗО на вулиці Теплоенергетиків підтвердив, що Олександр Новацький дійсно там перебуває.
“Виходили з камери людини чотири й мені про нього (сина. – Ред.) розповідали, що він там сидить. Його затримали 14 липня, а в камеру кинули 15-го числа. В камеру його привезли “ледь живим” – і ребра були поламані, і побитий”, – розповіла Вікторія Черниш.
22 липня Олександра Новацького привезли додому знімати “сюжет” про його затримання. За свідченнями сусідів, росіяни спочатку занесли у квартиру зброю, а потім за сценарієм розіграли роботу групи захоплення.
23 липня російське видання “Известия” опублікувало сюжет про затримання Новацького, якому приписали співпрацю з СБУ, стеження за пересуванням російських військових та членами окупаційної влади Херсона. Мати Олександра каже, що ці звинувачення є сфабрикованими.
Дружина та мати Олександра Новацького намагаються отримати офіційну інформацію, де він перебуває, щоб потім його занесли до списків на обмін полоненими. У листі від українського Координаційного центру з питань поводження з військовополоненими їм відповіли, що “Олександра Новацького внесено до реєстру Національного інформаційного бюро, однак перебування зазначеного військовослужбовця в полоні держави-агресора не підтверджено російською стороною та Міжнародним комітетом Червоного Хреста”.
За останньою інформацією, нині Новацький перебуває в СІЗО №1 в окупованому Сімферополі. Про це рідним розповів Василь Буба, колишній співкамерник Олександра. За його словами, в Кримському СІЗО на них давили морально та погано годували.
“Ще в Херсоні його (Олександра Новацького. – Ред.) нормально “пресонули”. Прийшов у камеру не сильно “здоровий”, але потім відійшов трошки. Годували нас не дуже, якось по три дні поспіль солона рапа тільки була, то бувало, що тільки хліб і чай їли”, – поділився Василь Буба.
Як розповів Василь Буба, в сімферопольському СІЗО не було систематичних побиттів, але можна було отримати від тюремних наглядачів, якщо чимось їм не сподобався:
“Могли зайти в камеру просто вдарити, якщо почули щось не те, або якщо йде ранкова “перезмінка” цих “вертухаїв” і при виході в коридор ти десь не так став, то теж міг отримати по ногах, по нирках, по спині або шокером”.
За словами Буби, на момент його звільнення із СІЗО в Криму, на початку вересня, лише на його поверсі перебував 51 ув’язнений – як чоловіки, так і жінки.
Нагадаємо, у звільненому від росіян Херсоні вже почали затримувати персонал окупаційної колонії та СІЗО. До прикладу, довічне загрожує трьом працівникам ізолятора, які носили Z-нашивки на роботі та утримували полонених. 20 грудня Офісі генерального прокурора повідомив, що в Херсоні затримали ще двох працівників пенітенціарної служби, яким за підозрою в держзраді загрожує довічне.
Іншому працівнику СІЗО, який працював на росіян, також повідомили про підозру в держзраді. Слідчі кажуть, що він удав, ніби не бачить втечі в’язнів у день звільнення Херсона, і не зробив нічого, щоб запобігти цьому.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки тортур, скоєних під час російської збройної агресії проти України.
Якщо ви стали потерпілим або свідком тортур, залиште інформацію про себе у формі за або ж напишіть на електронну адресу oh@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду, Європейського суду з прав людини тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.