Росіяни в Запорізькій області погрожують депортацією незгодним з окупацією мешканцям
На тимчасово окупованих територіях Запорізької області російські військові повідомляють мешканців про загрозу депортації з регіону, зокрема, за дискредитацію російської влади.
Про це повідомила журналістка Ірина Ромалійська.
Новини про депортацію з окупованої території Запорізької області мешканців почали з’являтися на початку серпня, але депортацію росіяни називають “видворенням”.
До прикладу, росіяни показали в сюжеті РІА Новини, як чоловіки в камуфляжній формі й балаклавах вдираються до приватного будинку, кладуть власника на підлогу, а потім під руки виводять з будинку.
Після цього на відео росіянин називає затриманого Іваном Головенком та каже, що той нібито “вів діяльність, спрямовану на перешкоджання роботі органів військово-цивільної адміністрації Запорізької області, а також дискредитації органів Російської Федерації”. Далі чоловік іде дорогою з пакетом.
Мешканці окупованої території Запорізької області, за словами журналістки Ромалійської, передали їй фотографію листівки, яку почали розносити по домівках незгодних з окупацією мешканців.
Окрім вищезгаданих дискредитації російської влади та перешкоджання роботі окупаційних органів, депортувати з дому погрожують тих, хто використовує атрибутику, яку окупанти вважають нацистською або екстремістською. “Видворити” можуть і за проведення публічних заходів, не погоджених з окупантами, та за громадські заклики до “екстремістських” дій чи поширення так званих “екстремістських” матеріалів.
Рішення про депортацію, як кажуть окупанти, ухвалює так званий “військовий комендант”, а виконати його мають протягом доби.
За даними президента Володимира Зеленського, від початку повномасштабного вторгнення Росія депортувала з України 2 мільйони людей.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.