Росіяни крадуть археологічні та музейні колекції з ТОТ та торгують ними на чорних ринках – міністр культури
Дата:
11 Квітня 2025
Росіяни вкрали понад 1,7 мільйона одиниць української культурної спадщини на окупованих територіях, зокрема археологічні знахідки та музейні колекції. Вони продають ці предмети на чорному ринку. Однак завдяки співпраці з міжнародними партнерами Україна поступово повертає артефакти, вивезені для продажу за кордон.
Про це в інтервʼю “Укрінформу” повідомив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.
Він зазначив, що Росія систематично знищує культурну спадщину України. Міністр підкреслив, що російські окупанти привласнили величезну кількість культурних цінностей, порушуючи міжнародні закони.
Точицький пояснив, що раніше Росія вивозила експонати до Ермітажу та московських музеїв, а тепер активно торгує ними на чорному ринку. Однак завдяки міжнародній підтримці та співпраці з іноземними органами Україна повертає викрадені цінності. За словами міністра, під час закордонних візитів уряди інших країн неодноразово передавали Україні вилучені артефакти.
Міністр також наголосив, що до викрадення культурних цінностей причетні високопосадовці Росії. Відзначивши це, Україна вперше ввела санкції проти російських культурних, музейних діячів та інших осіб, причетних до розкрадання та руйнування української культурної спадщини. Санкції стосуються 55 фізичних та трьох юридичних осіб.
Нагадаємо, що наприкінці березня президент України Володимир Зеленський підписав закон про приєднання до Конвенції Ради Європи про злочини, пов’язані з культурними цінностями.
Нікосійську конвенцію відкрили для підписання 19 травня 2017 року в місті Нікосія, а чинності вона набула 1 квітня 2022 року. Її основна частина – глава II – визначає злочини, які країни-учасниці мають внести до своїх кримінальних кодексів. Це крадіжки та інші способи незаконного привласнення культурних цінностей, незаконні розкопки й вилучення, нелегальний ввіз та вивіз, купівля, продаж, підроблення документів, а також знищення чи пошкодження рухомих і нерухомих культурних обʼєктів.
Конвенція вимагає від країн запровадити закони та практичні кроки на національному й міжнародному рівнях, щоб запобігати незаконному обігу культурних цінностей і їхньому навмисному знищенню чи пошкодженню.
Україна стала восьмою країною у світі, яка приєдналася до Нікосійської конвенції. Крім неї, договір ратифікували Албанія, Кіпр, Греція, Угорщина, Італія, Латвія та Мексика.
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
01054, Київ, вул. Ярославів Вал 33Б, 3 поверх
Дякуємо,
Ваше повідомлення надіслано!
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.