Російські окупанти зруйнували близько 100 бібліотек, ще 221 пошкодили
За час повномасштабного вторгнення російські окупанти в Україні пошкодили 221 та зруйнували близько 100 бібліотек. Більшість з них – у Донецькій області.
Про це під час брифінгу повідомив перший заступник міністра культури Ростислав Карандєєв.
“За нашими даними, станом на сьогодні зруйновано близько 100 одиниць бібліотек на окупованих територіях, пошкоджено – 221”, – сказав він.
За словами Карандєєва, 33% з них знаходяться у Донецькій області, 24% – у Київській, по 9% – у Миколаївській та Харківській областях.
Крім того, заступник міністра повідомив, що станом на червень, 101 бібліотека втратила значну частину своїх фондів, а у 21 бібліотеці не зберігся жоден документ.
Як відомо, в Україні станом на 30 липня зафіксували руйнації 450 об’єктів культурної спадщини через вторгнення росіян. 14 з них зазнали тотального знищення.
Найчастіше росіяни гатили по театрах, будинках культури та бібліотеках. Також військові РФ знищили 48 меморіальних пам’ятників та 34 будівлі музеїв і заповідників.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.