Росія незаконно утримує у себе 115 українських політв’язнів – правозахисники

Дата: 31 Травня 2019
A+ A- Підписатися

У слідчих ізоляторах і колоніях окупованого Криму та на території Російської Федерації з політичних мотивів утримують 115 громадян України.

Про це повідомила координаторка Медійної ініціативи за права людини Марія Томак, передає Український кризовий медіацентр. 

За її словами, 63 людини зі всієї кількості затриманих є кримськими татарами.

“38 уже засуджені, решта – на етапі досудового слідства”, – зазначила Томак. 

Також правозахисниця повідомила деталі щодо 24 затриманих під час масштабних обшуків у березні цього року кримських татар. Зараз усі вони перебувають у СІЗО в Ростові-на-Дону, Шахтах і Таганрозі. Один затриманий – у Сімферопольському СІЗО, а місцеперебування ще одного досі невідоме.

“Переслідування за так званим екстремістським законодавством – це спосіб створити на Заході недовіру до тих, кого ми називаємо політв’язнями”, – наголосила Марія Томак.

Як нагадують активісти, обшуки, затримання і слідства проводилися з численними порушеннями. Так, до трьох затриманих застосовувалися побиття і катування, одного з активістів силовики вивезли в поле й імітували розстріл, а під час обшуків до людей не допускали адвокатів. До всіх затриманих правозахисники не мали доступу близько трьох діб, а деяким родинам не надіслали ніяких повідомлень про те, що їхніх близьких вивезли за межі Криму.

“Ми самостійно з’ясовували, де перебувають затримані, хоча російське законодавство передбачає негайне сповіщення, якщо особу перевозять з одного СІЗО в інше або вивозять до іншої області. Утримують їх у “двійках” або одиночних камерах. У випадку з Сейраном Муртази та ще трьома затриманими, які зараз у Таганрозі, – усі вони утримуються по одному в камері. Із 29 березня вони фактично знаходяться на самоті. Це не дозволено навіть російським законодавством”, – розповів адвокат активіста Сейрана Муртази Айдер Азаматов.

Усі правозахисники сходяться на тому, що обшуки та затримання є тиском Росії на активістів об’єднання “Кримська солідарність”. 

“Більшість затриманих є активними учасниками об’єднання. Вони займалися організацією передач політв’язням у СІЗО, допомогою родинам затриманих, серед них є правозахисники і журналісти. Російська влада такими діями намагається продемонструвати, що краще не займатися правозахисною діяльністю, не висвітлювати процеси, які відбуваються в Криму, не допомагати родинам політв’язнів і самим політв’язням”, – додав адвокат політв’язнів Едем Семедляєв.

Зі свого боку голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що йому відомо про щонайменше три випадки, коли молодих чоловіків кримськотатарської національності викликали в ФСБ і казали, що якщо вони добровільно не виїдуть з Криму, то “зникнуть”. 

Як відомо, останніми місяцями російські силовики в Криму посилили тиск на активістів кримськотатарського руху. За даними правозахисників, у такий спосіб вони хочуть ліквідувати організацію “Кримська солідарність”, яка висвітлює репресії на окупованому півострові, і змусити мовчати активістів.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: