Різдво для Наталії Стаценко: від бойовиків вимагають провести термінову операцію полоненій лікарці
Правозахисники закликають представників міжнародних організацій, парламентарів, урядовців, дипломатичний корпус різних країн та всіх небайдужих підтримати акцію “Різдво для лікарки Наталії Стаценко”. Бойовики утримують жінку в полоні з 2019-го та не дозволяють провести їй операцію на хребті.
Про це повідомила голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
Наталія Стаценко – 43-річна лікарка зі шкірно-венерологічного диспансеру Макіївки, яку бойовики затримали за звинуваченнями в шпигунстві влітку 2019-го в Донецьку. Як пригадував колишній бранець Станіслав Асєєв, жінку затримали після того, як бойовики отримали доступ до його сторінок у соцмережах.
“Вона була кинута на підвал тільки за те, що спілкувалася зі мною”, – розповідав він.
Наталію утримували у в’язниці “Ізоляція”, однак згодом перевели до СІЗО №5 Донецька. Ще до ув’язнення вона мала проблеми з хребтом, а тому чекала на операцію. В ув’язненні стан здоров’я Стаценко стрімко погіршився, бо її фактично не лікують. У липні поточного року стан жінки українська Омбудсман описувала як критичний.
У вересні, після клопотань рідних, Стаценко оглянув лікар та призначив термінову операцію на 25 жовтня. Проте підконтрольна бойовикам адміністрація СІЗО не відпустила жінку та навіть домоглася підтримки цього рішення в так званому “суді”.
“Операція, яка на неї чекає, дуже травматична. Вона вже зараз глибокий інвалід. А без операції моя донька просто помре”, – каже батько полоненої.
Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук закликала публікувати на сторінках у соцмережах дописи на підтримку Стаценко із закликами провести їй необхідну операцію.
“Скоро Різдво, а це час радості та див. Тільки на диво сподіваються рідні Наталії, щоб урятувати її життя”, – мовить правозахисниця.
На початку року в медіа з’явилась інформація про те, що Стаценко потрапила до списку обміну, який мав відбутися за посередництва підозрюваного в держзраді депутата і кума президента Росії Володимира Путіна Віктора Медведчука. Однак тоді процес зірвався.
Формат передання, коли полонених мав забрати Медведчук, обурив членів ТКГ у Мінську та українське МЗС, яке назвало це “ударом по Нормандському формату”. Медведчук тоді не вперше став дотичним до теми політв’язнів. У 2019-му він разом з депутатом від ОПЗЖ Вадимом Рабіновичем відвідав Миколу Карпюка та Станіслава Клиха в московському СІЗО “Лефортово”. Тоді політики подарували Карпюку, якого російські силовики утримували з 2016 року і катували, сало та хліб.
Нагадаємо, що, за даними Омбудсмана, на території ОРДЛО бойовики досі утримують понад 200 українців. Минулого року відбувся лише один обмін, під час якого 20 полонених передали Україні, а 18 осіб, яких звинувачували в різних злочинах в Україні, передали проросійським бойовикам. Четверо з них відмовилися повертатися на окуповані території.
До цього обмін відбувся в грудні 2019 року. Тоді на підконтрольну уряду територію повернулося 76 громадян, зокрема 12 військовослужбовців, які перебували в полоні бойовиків.