РФ понад 30 разів порушила енергетичне перемир’я, зокрема тричі за останню добу – МЗС

Дата: 16 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Росія продовжує порушувати домовленості щодо енергетичного перемир’я – МЗС України зафіксувало вже понад 30 таких випадків.

Про це повідомив речник Міністерства закордонних справ Георгій Тихий, пише Суспільне.

За його словами, лише за останню добу зафіксували три нових атаки: у Миколаївській області обстріли пошкодили трансформатор, ще один трансформатор зазнав руйнувань поблизу Херсона, а також була виведена з ладу лінія електропередач в іншому регіоні.

Тихий зазначив, що Україна регулярно передає детальні звіти про всі ці порушення партнерам у світі та міжнародним організаціям.

Раніше радник прем’єр-міністра України та член наглядової ради Укренерго Юрій Бойко казав, що після 24 березня Росія припинила удари по великих об’єктах енергетики, але продовжує атакувати прифронтову інфраструктуру. Міністерство енергетики фіксує всі такі випадки щодня і передає інформацію для подальшого аналізу американській стороні.

18 лютого представники США та Росії зустрілись у Саудівській Аравії, де обговорювали економічні й дипломатичні питання, а також ситуацію довкола війни в Україні. Там американська сторона, яка представляє адміністрацію Дональда Трампа, заявила, що для завершення війни всі учасники мають зробити поступки. Росія тим часом наголосила, що бачить розв’язання конфлікту лише шляхом дипломатії. Українська сторона в цих переговорах участі не брала.

11 березня в Саудівській Аравії відбулась окрема зустріч між представниками України та США. За її результатами Україна погодилася на американську пропозицію щодо введення тимчасового 30-денного режиму припинення вогню.

Суспільне нагадало, що 18 березня Трамп провів телефонну розмову з Володимиром Путіним. У спільних заявах Білого дому та Кремля йшлося про домовленість не завдавати ударів по енергооб’єктах і розпочати перемовини щодо припинення бойових дій у морі. Водночас Путін відмовився підтримати повне перемир’я, заявивши, що вважає припинення західної військової допомоги Україні ключовою умовою завершення війни.

Наступного дня Трамп провів розмову з президентом України Володимиром Зеленським. Зеленський підтримав ідею припинення атак на енергетику, але наголосив, що це має бути обопільним кроком. Вони також домовилися доручити своїм командам узгодити технічні деталі реалізації і розширення часткового перемир’я.

23 березня Зеленський заявив, що з 11 березня існує домовленість про безумовне припинення вогню, однак саме Росія продовжує завдавати ударів по Україні.

Під час переговорів у Саудівській Аравії делегація США досягла окремих домовленостей з Росією та Україною, зокрема про заборону застосування сили проти цивільного морського транспорту в Чорному морі, а також про створення механізму, який заборонятиме удари по енергетичній інфраструктурі як в Україні, так і в Росії.

Зеленський підтвердив, що такі домовленості справді були досягнуті. За його словами, ембарго на удари по енергетиці набуде чинності одразу після офіційної заяви Білого дому.

Раніше ZMINA писала, що російські військові знищили більшість теплової та третину гідрогенерації електрики України. 

Офіс генпрокурора розглядає атаки на українські об’єкти енергетики як складник геноциду. На думку Комісії з розслідування порушень в Україні, уповноваженої Радою ООН з прав людини, російські обстріли енергетичної інфраструктури можуть бути злочином проти людяності. Міжнародний кримінальний суд уже видав перші ордери на арешт відповідальних за атаки.

Відключення світла, спричинені обстрілами РФ, впливають на здоров’я українців, зокрема ментальне. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter