Рада в цілому ухвалила закон про охорону психічного здоровʼя

Дата: 15 Січня 2025
A+ A- Підписатися

15 січня, у середу, Верховна Рада України ухвалила закон, що передбачає реформування системи охорони психічного здоров’я. Законопроєкт № 12030 підтримали 233 парламентарі.

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

Фото: Banker.ua

У пояснювальній записці до документа зазначається, що, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько мільярда людей у світі мають психічні розлади. Водночас, за оцінками експертів, від 40 до 50% українців потребують психологічної допомоги. Водночас 78% громадян ніколи не зверталися до психологів чи психотерапевтів, хоча 40% з них припускають можливість зробити це в майбутньому.

Автори законопроєкту наголошують, що ці показники свідчать про важливість підвищення рівня поінформованості населення щодо психічного здоров’я та необхідність впровадження якісного регулювання в цій галузі.

Серед основних нововведень закону:

  • створення Національної комісії з питань психічного здоров’я, яка функціонуватиме як постійний колегіальний орган з юридичним статусом установи, підпорядкованої безпосередньо Кабінету Міністрів;
  • запровадження системи нагляду та контролю у сфері психічного здоров’я, що передбачає сертифікацію спеціалістів згідно з порядком, який визначить уряд;
  • формування самоврядних організацій, які займатимуться підготовкою фахівців галузі;
  • створення міжсекторальної системи надання послуг, яка охоплюватиме не лише медичну сферу, але й місцеве самоврядування та недержавні організації.

Також автори документа переконані, що ухвалення закону дозволить побудувати дієву систему охорони психічного здоров’я, сприятиме розвитку культури підтримки психічного добробуту та забезпечить українцям якісніший рівень життя і вищу продуктивність.

Раніше ZMINA писала, що законопроєкт про систему охорони психічного здоровʼя має й певні недоліки. Зокрема, він не синхронізований з іншими законами України, які стосуються сфери психічного здоров’я, соціального захисту, оборони, освіти та інших сфер, що значно ускладнить надання і так обмеженої допомоги в часи війни. Крім того, у правозахисників є побоювання щодо забезпечення права на конфіденційність і захист персональних даних. 

Нагадаємо, що торік уряд схвалив новий порядок надання психіатричної допомоги в стаціонарах. Посадовці впровадили зміни, щоб допомогти людям позбутися страху звертатися по допомогу, який є частиною памʼяті про радянські методи каральної психіатрії.

Такий страх може бути пов’язаний не лише з радянською історією, бо в незалежній Україні лікарню, де продовжували застосовувати “каральну психіатрію”, закрили лише 2018 року. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter