Правозахисники закликають Конгрес та адміністрацію Трампа переглянути позицію США щодо санкцій проти МКС
Вашингтонська робоча група з Міжнародного кримінального суду надіслала відкритого листа членам Конгресу США та новій президентській адміністрації Дональда Трампа із закликом переглянути позицію щодо запровадження санкцій проти Міжнародного кримінального суду.
Текст листа опублікували на сайті групи.
Група, частиною якої є правозахисні, релігійні, професійні асоціації та громадські політичні об’єднання, “серйозно занепокоєна… використанням санкційних повноважень Сполучених Штатів для нападу на Міжнародний кримінальний суд (МКС)”.
Підписанти звернення нагадують, що суд бореться з безкарністю за найтяжчі злочини, відомі людству, а позитивну роль його роботи відзначили, зокрема, двопартійною підтримкою розслідування воєнних злочинів, скоєних РФ в Україні.
Влада США не вперше тисне на Міжнародний кримінальний суд, юрисдикцію якого не визнає. Так, 2019 року США вводили санкції щодо МКС за розслідування ситуації в Афганістані. За словами слідчих, американські військові та члени ЦРУ, ймовірно, скоїли воєнні злочини, коли катували затриманих у країні.
У світі тоді негативно відреагували на такий крок влади США. Висловлювалися проти й у Вашингтонській робочій групі з МКС, члени якої називали введення обмежень “небезпечним, екстремальним і безпрецедентним”. Обмеження заважали підсанкційним посадовцям МКС звітувати Раді Безпеки ООН про ситуації в Дарфурі та Лівії, брати участь у щорічних засіданнях Асамблеї держав-учасниць (ASP), а також наглядового управління та законодавчого органу суду, де США беруть участь як спостерігачі.
У 2019 році санкції вводила адміністрація Трампа, який 2025-го вдруге обійматиме посаду президента США.
У 2024 році, під час президентства Джо Байдена, Палата представників США підтримала санкції щодо МКС. Причиною нового конфлікту влади країни та суду став ордер на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу та ізраїльського міністра оборони Йоава Галанта. Подібні запити судді надіслали також щодо трьох посадовців ХАМАС.
Їх звинувачують у вбивствах, захопленнях заручників, сексуалізованому насильстві, тортурах, жорстокому поводженні з полоненими та інших нелюдських діях.
“Застосувавши санкційні заходи до суду, якому 125 країн – і двічі Рада Безпеки Організації Об’єднаних Націй – довірили притягнення до відповідальності за жорстокі злочини, Сполучені Штати накликали на себе тавро безкарності замість правосуддя”, – вважають автори відкритого листа до Конгресу та адміністрації Трампа.
У своєму зверненні правозахисники також нагадали, що з переслідуваннями МКС стикається в Росії.
Наостанок автори звернення наголосили, що санкції щодо суду надсилають “сигнал, який може підбадьорити авторитарні режими та інших, хто має підстави боятися відповідальності, прагнучи уникнути правосуддя”.
Звернення до Конгресу та адміністрації Трампа підписали десятки організацій.
Нагадаємо, що припинення підтримки Міжнародного кримінального суду з боку США може зашкодити українським жертвам війни. Детальніше про це можна прочитати за посиланням.