Правозахисники пропонують створити освітні хаби для вступників з окупованих територій
Центр громадянської просвіти “Альменда” розробив комплексні пропозиції щодо спрощення процедури вступу до українських вишів для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій (ТОТ). Ключові зміни передбачають централізацію оцінювання знань, реорганізацію освітніх центрів та оновлення нормативної бази.
Про це йдеться в пропозиціях, оприлюднених на сторінці правозахисної громадської організації.
Під час вступної кампанії 2024 року правозахисники Центру громадянської просвіти “Альменда” виявили низку проблем, що виникали у вступників з тимчасово окупованих територій України.
Кримські правозахисники нагадують, що такі абітурієнти вступають через освітні центри “Крим-Україна” та “Донбас-Україна”, які створено на базі приймальних комісій закладів вищої освіти. Утім, станом на зараз у такій процедурі застаріла не лише назва освітніх центрів, адже наразі окуповано не лише Автономну Республіку Крим і частини Донецької та Луганської областей, а й частини інших областей України.
Правозахисники наголошують, що чинна процедура не враховує сучасних викликів. Вони проаналізували наявні в процедурі проблеми вступу для дітей з ТОТ та запропонували для кожної з них можливий варіант розв’язання.
Для покращення ситуації експерти пропонують три основні кроки:
- Централізувати оцінювання знань вступників, перенісши цю функцію до опорних шкіл.
- Реорганізувати освітні центри у форматі централізованих хабів у великих населених пунктах.
- Ухвалити єдине положення на рівні Міністерства освіти і науки України, яке регламентуватиме роботу освітніх хабів.
Також правозахисники наголошують на необхідності оновлення нормативної бази, зокрема щодо спрощення процедури подання документів та можливості дистанційного підписання договорів про навчання.
Також особливу увагу приділяють питанню вступу за профспрямуваннями – експерти рекомендують розробити чіткий механізм для абітурієнтів, які не можуть особисто відвідати заклади освіти через перебування на ТОТ.
Нагадаємо, 24 жовтня 2024 року низка експертів констатувала, що співпраця між владою та громадськими організаціями покращилась у сфері захисту прав дітей на ТОТ, проте українській владі досі не вдалось усунути низку бар’єрів для забезпечення доступу до освіти.
Раніше правозахисники оприлюднили 11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної збройної агресії на 2024 рік.
Коаліція громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих унаслідок збройного конфлікту, закликала Верховну Раду запровадити адміністративну (позасудову) процедуру визнання актів цивільного стану, які відбулися в окупації.
Передусім ідеться про акти народження, смерті, укладання та розірвання шлюбу. Нині запроваджено спрощену судову процедуру розгляду справ про народження та смерть, що відбулися на окупованих територіях. Проте цього не досить для забезпечення можливості зареєструвати акти цивільного стану, що відбулися на ТОТ, особливо після початку широкомасштабної збройної агресії.
До прикладу, станом на кінець вересня 2023 року лише близько п’яти тисяч дітей з ТОТ отримали свідоцтво про народження державного зразка в судовому порядку. У парламенті зареєстровано урядовий проєкт закону № 9069, який передбачає запровадження адміністративної процедури визнання актів цивільного стану, що відбулися на ТОТ. Однак його досі не розглянув профільний парламентський комітет. Ухвалення цього законопроєкту дасть змогу тим, хто вимушено залишався в окупації, отримати документи державного зразка та забезпечить їм доступ до реалізації своїх прав.