Правозахисниця Зудієва оскаржує застереження російських силовиків “про неприпустимість екстремізму”
Підконтрольний Кремлю Джанкойський районний суд почав розгляд позову кримськотатарської активістки Лутфіє Зудієвої до місцевої прокуратури щодо оскарження застереження “про неприпустимість екстремізму”.
Про це повідомили в Кримській правозахисній групі.
Два застереження про “неприпустимість екстремістської діяльності” мешканці Джанкоя та правозахисниці Лутфіє Зудієвій винесли ще на початку травня. Її застерігали від участі в акціях, які, за версією укладачів цих документів, можуть мати екстремістський характер. Зокрема, в документі від поліції зазначили, що нібито на акціях можуть бути використані вибухові речовини, зброя, отруйні речовини.
“Це саме по собі цинічно, зважаючи те, що в мене четверо дітей, і я чудово розумію, яку небезпеку становить будь-яка зброя для дітей, що живуть на півострові”, – розповідала правозахисниця.
Подібні “застереження” в Криму отримали понад 60 людей. Серед них – адвокати, правозахисники, учасники одиничних пікетів, члени Меджлісу кримськотатарського народу, активісти “Кримської солідарності”. За словами Зудієвої, особливо дивно їй було читати про те, що учасники акцій, від участі в яких застерігають російські силовики, можуть розпивати й використовувати алкогольну продукцію.
“Тобто це свідчить, у принципі, про характер роботи правоохоронних органів. Шаблонно і необдумано роздають такі застереження кримським татарам, мусульманам, які здебільшого взагалі ніколи не вживали алкогольних напоїв через свої релігійні переконання. Тим більше не брали участь в акціях, де використовувалась або якось застосовувалась алкогольна продукція”, – обурювалася вона.
Як відомо, 6 грудня 2019 року голова Меджлісу кримських татар Рефат Чубаров анонсував підготовку і проведення міжнародної ненасильницької мирної акції “Світ – проти насильства і окупації. Марш гідності”.
Акція має на меті “сприяння міжнародним організаціям, включно з ООН, ОБСЄ, ЄС, Радою Європи та іншими, в реалізації іміджу ухвалених рішень на підтримку суверенітету, незалежності, єдності й територіальної цілісності України в її міжнародно визнаних кордонах”.
З наближенням дати “маршу на Крим” окупаційна влада в Криму почала виносити кримськотатарським активістам застереження. Зокрема, російські силовики попереджали “про неприпустимість протиправних дій 3 травня (Марш гідності), 18 травня (День депортації кримських татар) і 26 червня (День прапора кримськотатарського народу)”.
Де-факто влада півострова назвала марш провокацією і пообіцяла “жорстку відсіч”. Влада України називає такі дії Росії “грубим порушенням прав корінного народу”.