Правозахисники пропонують СБУ змінити методи пошуку сепаратистів

Дата: 20 Квітня 2015
A+ A- Підписатися

Експерти стурбовані появою в українських містах рекламних щитів із закликами повідомляти до Служби безпеки України про “побутових сепаратистів”.

Як повідомляється на офіційному сайті Української Гельсінської спілки з прав людини, в українських ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що на вулицях міст України (Одеса, Запоріжжя, Харків, Дніпропетровськ та інші) встановлено рекламні щити, “ексклюзивний” зміст яких вказує на серйозну суспільну проблему в правовому і культурному аспектах. На щитах розміщені заклики до боротьби з “побутовими” сепаратистами простим методом: “побачив, почув – дзвони”. На вказаний номер гарячої лінії СБУ. Повідомляється також, що ця “реклама” подається як “громадська ініціатива” якихось регіональних медіа-центрів.

Експерти УГСПЛ відзначають, що запобігання терактів у містах на “дузі нестабільності”, до яких мають стосунок спецслужби сусідньої держави, дійсно є одним з головних завдань СБУ. Експерти поділяють прагнення служби до ефективної роботи, проте не схвалюють використання зазначеного “простого методу”.

Отримання правоохоронними органами інформації від громадян про злочин, що готується, і причетних до нього осіб відноситься до сфери оперативно-розшукових заходів. Отримання такої інформації можливе тільки у встановленому законом порядку. Запропонований “рекламний” порядок інформування не про тих осіб, які готують злочини, а про тих, хто “неправильно” думає, не передбачений чинним законодавством. І ніякі “медіа-центри”, які нібито виявили цю ініціативу, не мають на це повноважень“, – зазначають правозахисники.

В результаті, на їхню думку, правоохоронці стикнуться з масою не просто помилкової, а й зловмисно наданої недостовірної інформації від “доброзичливців”, що мають свої особисті мотиви, далекі від міркувань безпеки.

Це порушить конституційні права громадян на невтручання в їхнє приватне життя, на свободу думки і слова, на вільне висловлення своїх поглядів і переконань, що суперечить основним принципам забезпечення національної безпеки – пріоритету прав і свобод людини, верховенству права (ст. 5 Закону “Про основи національної безпеки України”).

Подібний метод важко не асоціювати з практикою масових доносів епохи тоталітаризму, в результаті суспільство ризикує отримати ерозію суспільної моралі і “полювання на відьом”. Така практика буде створювати передумови для маніпуляції суспільною свідомістю та посилення контролю влади над суспільством.

У зв’язку з цим УГСПЛ закликає СБУ відмовитися від подібних методів роботи і проводити оперативно-розшукові заходи в рамках чинного законодавства.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: