Правозахисники вважають політично вмотивованою справу проти Шабуніна за інцидент з журналістом

Дата: 23 Січня 2018
A+ A- Підписатися

Платформа громадських організацій “Правозахисний порядок денний” вважає політично вмотивованою перекваліфікацію кримінальної справи проти голови Центру протидії корупції Віталія Шабуніна, яка була відкрита через його сутичку із Всеволодом Філімоненком.

Про це йдеться у відкритій заяві Правозахисного порядку денного, яку наразі підписали 35 організацій.

Автори заяви нагадують, що 18 січня слідчі головного управління Національної поліції вручили Віталію Шабуніну повідомлення про зміну підозри на статтю ч.2 ст. 345-1 КК (погроза або насильство щодо журналіста).

Йдеться про словесну сутичку між Шабуніним та Філімоненком, яка мала місце 8 червня 2017 року, під час якої Шабунін вдарив Філімоненка. Тоді проти Віталія Шабуніна була відкрита кримінальна справа за ч. 2 ст. 122 КК (нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості). Сам він визнає, що вдарив людину та готовий нести відповідальність “по всій суворості закону за це і лише за це, а не те, що малює прокуратура”.

Правозахисники наголошують, що під час кваліфікації кримінальної справи треба враховувати психічне ставлення суб’єкта не лише до вчиненої дії, а й до усіх інших обставин справи, тобто і до правового статусу потерпілого.

“Диспозиція статті 345-1 КК вимагає від органів досудового розслідування і прокурора довести відповідними належними та допустимими доказами наступні обставини:

– факт нанесення побоїв чи тілесних ушкоджень;

– факт, що потерпілий був на момент вчинення злочину журналістом і суб’єкт це усвідомлював;

– факт, що побої чи тілесні ушкодження нанесені саме у зв’язку із здійсненням цим журналістом професійної (журналістської) діяльності (тобто з помсти за таку діяльність або для того, щоб перешкодити їй);

– факт, що ця діяльність була професійною;

– факт, що ця діяльність була законною”, — зазначається у заяві.

Водночас, за словами правозахисників, перегляд відеозапису цього інциденту дає чітке розуміння, що конфлікт стався через особисті причини та не пов’язаний зі здійсненням Всеволодом Філімоненком професійної діяльності. Отже зміна статті у даній кримінальній справі є необґрунтованою.

“Відповідно до судових ухвал розслідування справи проти Віталія Шабуніна веде аж 10 слідчих. Це обурює, якщо порівняти із кількістю слідчих, яка припадає на одну справу із кількатисячного пулу злочинів, вчинених під час Євромайдану. І які вище керівництво держави та правоохоронних органів не втомлюється називати “справою честі””, — йдеться у заяві.

Правозахисники також вважають свідченням вибіркового підходу те, що за минулий рік у жодному із випадків нападу на журналістів з боку правоохоронців належне розслідування не проводилося. А також те, що нещодавно організатор тітушок Юрій Крисін, що був безпосередньо причетний до вбивства журналіста В’ячеслава Веремія, отримав лише умовний термін за статтею хуліганство.

Автори заяви приєднуються до вимог медійної спільноти негайно та неупереджено розслідувати напади на журналістів, пов’язані із їхньою професійною діяльністю, а також не використовувати статті Кримінального кодексу для переслідування неугодних.

Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу, аналізу та розробки законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками Платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр інформації про права людини, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проект “Без кордонів”, Євромайдан SOS. 

Як відомо, конфлікт між Шабуніним і Філімоненком стався 8 червня біля Дніпровського військкомату Києва. За словами Філімоненка, який представлявся журналістом видання “Голос народу”, Шабунін вдарив його перед тим, як зайшов у військкомат. Філімоненко пирснув в обличчя Шабуніна газом після того, як антикорупційний активіст вийшов із військкомату. Голова ЦПК заявляє, що вдарив Філімоненка по обличчю за образу його колеги. Напередодні закінчення розслідування слідство перекваліфікувало справу з ч. 1 ст. 122 (тілесні ушкодження середньої тяжкості) на більш тяжку – ч. 2 ст 345-1 (насильство щодо журналіста).

Раніше, в березні 2017 року, активісти ЦПК подали в суд на Службу безпеки України. В організації публічно вимагають оприлюднення е-декларацій співробітників СБУ. Керівництво СБУ оголосило інформацію про статки своїх працівників державною таємницею. Воно вважає, що розголошення такої інформації може завдати їм непоправної шкоди.

9 квітня під будинком Шабуніна пройшов пікет, в організації якого антикорупційний активіст звинувачує керівництво СБУ.

12 травня Олександра Устінова, яка працює у Центрі протидії корупції, заявила, що за нею та за її будинком стежать особи, які на замовлення СБУ знімають про неї фільм з метою дискредитації.

Народний депутат від “Народного фронту” Павло Пинзеник 23 травня заявив, що проситиме перевірити діяльність ЦПК щодо відмивання коштів.

7 червня Шабуніна викликали до військкомату, хоча він визнаний непридатним для військової служби.

2 серпня стало відомо, що Слідче управління фіскальної служби Києва порушило кримінальне провадження проти керівників ЦПК.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: