Правозахисники презентували доповідь про злочини на Майдані

Дата: 20 Лютого 2015
A+ A- Підписатися

Сьогодні відбулася презентація публічного звіту “Ціна свободи” про злочини проти людяності під час Євромайдану. Звіт підготувала Коаліція громадських організацій та ініціатив по боротьбі з безкарністю злочинів проти людяності.

Результатом цього “масштабного”, як зазначила ініціаторка Євромайдан SOS Олександра Матвійчук, злочину стало вбивство щонайменше 114 людей, з яких 94 були активістами Євромайдану. А також ув’язнення на різний термін щонайменше кількох сотень осіб, нанесення тілесних ушкоджень більш ніж тисячі активістів, досі не відома доля щонайменше 27 зниклих. 

“Сказати, що я відчуваю через рік після тих подій… не знаю, як я можу виразити свої відчуття. Рік назад щось перевернулося в моєму житті і в тих родинах, що теж втратили близьких… Я не знаю, чи ви зможете зрозуміти, що таке втратити свого сина, чи що таке втратити чоловіка чи батька… І головне зрозуміти: за що ми втратили? Ці люди загинули за те, що хотіли жити краще, за те, щоб ми з вами жили краще. Тільки за це вони пішли сюди і за це вони боролися. Я можу сказати тільки одне, що відчуваю гордість за тих людей, і за свого сина, і за всю Небесну Сотню, і за тих, хто зараз воює на сході і допомагає будувати нашу незалежну країну…”, – прокоментував Ігор Гурик, батько загиблого Романа Гурика.

Роман Савчак, представник громадської організації “Родини Героїв Небесної Сотні”, зазначив, що хоч у країні і відбувається війна, але це жодним чином не дає право знівелювати і забути ті моменти, які були рівно рік тому.

“На цій вулиці, на цьому Майдані… Навіть приміщення те, де ми зараз знаходимося (готель “Україна” у Києві – ред.), підлога була встелена кров’ю… Родичі героїв Небесної Сотні створили громадську організацію, і їхнє завдання – це об’єктивне розслідування й покарання винних осіб, які розстрілювали – і вбивали наших українців рік тому. Розслідування якось відбувається… Але ще досі не було доведено, що це вбивця, що так, він причетний. Ми розуміємо, що розслідування – це комплексний момент, але якісь проміжні крапки ми б хотіли бачити… На жаль, запитань до розслідування дуже багато”, – зазначив Савчак.

Ми маємо справу із масштабним та системним наступом влади на цивільне населення, який переслідував чітку мету – залякати людей та придушити мирний протест. Тому жертвою нападу могла стати кожна людина, яка, на думку представників влади, була учасником Євромайдану. Усі ці злочини є злочинами проти людяності: вони систематичні, добре організовані та вчинені протягом короткого періоду часу на значній частині території України“, – коментує далі Олександра Матвійчук.

Натомість начальник управління спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України Сергій Горбатюк відзначив, що слідство триває і вже 18 посадовців вищого рангу (більшість яких у розшуку) отримали підозру про вчинення злочинів. Більше 100 осіб притягнуто до відповідальності, з яких понад 60 – з органів МВС.

Коментуючи результати національного розслідування, Павло Дикань, представник групи адвокатів родин Небесної Сотні, зазначив, що вони невтішні: лише 5 справ доведено до суду, а завершена в суді лише одна з них.

“Головні проблеми розслідування – це довготривала неналежна організація слідства, відсутність реформи правоохоронної системи, системний опір розслідуванню з боку діючих співробітників МВС, знищення доказів в системі МВС, неналежне матеріальне забезпечення слідства технічними засобами та проблеми, пов’язані з проведенням експертиз (неналежне фінансування, відсутність кваліфікованих експертів)”, – сказав адвокат. На його думку, відсутність покарання винних вкрай негативно впливає на готовність учасників подій-правоохоронців давати покази.

Правозахисні організації та ініціативи протягом року працювали над документуванням та систематизацією інформації про злочини проти людяності, вчинені під час Євромайдану. Зроблене спільними зусиллями подання у січні 2015 року було передано на розгляд прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

В якості доказів у поданні додано великий масив відео- та фотоматеріалів із фіксацією злочинів правоохоронців та паралімітарних груп, так званих “тітушок”, що слугує підтвердженням усвідомлення виконавцями злочинів своєї цілковитої безкарності.

Правозахисники сподіваються на Міжнародний кримінальний суд. У своїй роботі цей суд керується принципом доповнюваності, який передбачає, що МКС втручається тільки тоді, коли національні правоохоронні органи не хочуть або не можуть розслідувати названих злочинів і притягувати винних до відповідальності в судовому порядку.

Ми сподіваємося, що Міжнародний кримінальний суд відкриє основне провадження по “справі Євромайдану” після вивчення поданих матеріалів. І розслідування злочинів Віктора Януковича та вищих посадових осіб колишнього авторитарного режиму буде в руках міжнародного правосуддя“, – сказала голова правління Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Задля того, аби подібний злочин більше ніколи не повторився, експерти закликають Верховну Раду ратифікувати Римський статут Міжнародного кримінального суду, який Україна підписала ще в 2000 році.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: