Правоохоронці просять жителів деокупованих районів Харківщини повідомляти про воєнні злочини росіян
На звільнених від окупантів територіях Харківської області українська поліція приступила до виконання службових обов’язків. Тож правоохоронці просять мешканців деокупованих регіонів повідомляти про злочини російських загарбників.
Про це йдеться на офіційній фейсбук-сторінці поліції Харківської області та на сайті Державного бюро розслідувань.
“З 9 вересня поліцейські в повному обсязі здійснюють свою діяльність на звільнених територіях, охороняють публічну безпеку та порядок, захищають місцеве населення, його права та свободи. Поліція в цілодобовому режимі фіксує факти скоєння правопорушень, документує та розкриває злочини, в тому числі скоєні російськими військовими“, – йдеться у повідомленні.
Повідомляється, що правоохоронці готові протидіяти будь-яким провокаціям з боку окупантів і реагувати на повідомлення про знайдені вибухонебезпечні предмети.
Поліція закликала жителів звільнених територій, які під час окупації постраждали від злочину, або стали свідком злочинів вчинених військовими армії РФ, володіють інформацією, яку вважають важливою для НПУ, або мають інші питання у сфері компетенції поліції, повідомляти про це за номерами 102 та до чергової частини (050)302-20-44.
Правоохоронці окремо звернулися з проханням до мешканців Балаклійської територіальної громади, які володіють будь-якою інформацією щодо вчинення воєнних злочинів, про колабораційну діяльність або місця розташування окупаційних військ, повідомити поліції за адресою: Ізюмський район, Донецька ОТГ, смт Донець, вул. Центральна, 29, контактний телефон (066)377-71-41, або смт Донець, вул. Весняна, 44, телефон чергової частини (050)672-57-98
Також правоохоронці залишили телефони:
- поліції превенції (050)849-11-13,
- кримінальної поліції (066)078-12-22, (067)881-08-33,
- слідчого підрозділу (050)515-67-96,
- ювенальної превенції (099)951-73-19,
- та поліції контролю за обігом зброї (066)024-28-69, (095)468-17-06.
У Державному бюро розслідувань повідомили, що після звільнення міста Балаклія у населеному пункті працівники ДБР спільно з іншими правоохоронцями вже відпрацьовують інформацію щодо осіб, які під час тимчасової окупації співпрацювали з агресором, а також перевіряють тих, хто може становити загрозу національній безпеці.
Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
- примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортація до Росії чи на окуповані нею території;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- взяття заручників;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи;
- розграбування суспільної та особистої власності тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.
Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.