Роботодавців просять розповісти про досвід працевлаштування людей з інвалідністю: чому це важливо
Український бізнес просять поділитися досвідом працевлаштування людей з інвалідністю. Результати опитування будуть використані для створення консультативної системи та вдосконалення законодавства.
Про це повідомляє Конфедерація роботодавців України.
Зазначається, що, відповідаючи на запитання, роботодавці можуть поділитися своїм досвідом та допомогти зрозуміти виклики, з якими вони стикаються, коли беруть на роботу людей з інвалідністю. Опитування спрямоване на допомогу бізнесу в інтеграції осіб з інвалідністю на робочі місця. Учасників просять заповнити анкету до 15 січня 2025 року.
Результати опитування будуть опубліковані на платформі “РАЗОМ”. Отримані дані будуть використані для створення консультативної системи щодо інтеграції осіб з інвалідністю на робочі місця та подальшого вдосконалення чинного законодавства в цій сфері.
За даними Мінсоцполітики, станом на вересень 2024 року в Україні були працевлаштовані трохи більш ніж 480 тисяч людей з інвалідністю з 2,7 млн – це менш ніє 18%. За два роки повномасштабної війни кількість людей з інвалідністю зросла на 300 тисяч (на 10%).
У Тіньовому звіті до розділу 23 “Правосуддя та фундаментальні права” Звіту Європейської комісії щодо України у 2023 році правозахисники звертають увагу на неврегульовану систему підтримки працевлаштування людей з інвалідністю на відкритому ринку праці. За даними профільних громадських організацій, умови для працевлаштування ветеранів з інвалідністю на ринку праці досить несприятливі.
Зокрема, результати опитування військовослужбовців і ветеранів з інвалідністю та без інвалідності, яке провів Український ветеранський фонд улітку 2023 року, виявили, що 32% респондентів однозначно стикалися з перешкодами під час працевлаштування після військової служби, а 27% – радше стикалися. Водночас 40% опитаних роботодавців зазначили, що під час працевлаштування розглядають психоемоційний стан ветеранів як ризик для себе, а 17% побоюються необхідності облаштовувати робоче місце через інвалідність ветерана.
“Ця проблема є комплексною та потребує і юридичних, і програмних рішень”, – зазначається в тіньовому звіті.
Однією з причин низького рівня працевлаштування людей з інвалідністю є поширення стереотипів, викликаних браком знань, а також низька доступність просторів. Погана обізнаність про потреби людей з інвалідністю призводить до високого рівня недовіри між ними та роботодавцями, свідчать дослідження.
Торік Верховна Рада попередньо ухвалила законопроєкт про працевлаштування людей з інвалідністю, проте відтоді документ лежить у парламенті без руху.