“Попри зрозумілу ненависть до ворога”, Комісія з журналістської етики закликає максимально уникати мови ворожнечі

Дата: 17 Березня 2022
A+ A- Підписатися

Попри війну Росії проти України та зрозумілу ненависть до ворога, Комісія з журналістської етики закликає максимально уникати використання мови ворожнечі та закликів до вчинення геноциду у журналістських матеріалах. Таку позицію КЖЕ опублікувала на фоні розгляду скарги щодо поведінки ведучого Фахрудіна Шарафмала в ефірі телеканалу “24”. 

Про це йдеться у заяві на сайті комісії. 

Скриншот КЖЕ

Так, під час прямого ефіру, в якому згадувалося про смерть друга Шарафмала, офіцера морської піхоти Павла Сбитова, ведучий припустився таких висловлювань:

“Збройні сили України не можуть знищувати російських дітей, оскільки це заборонено правилами війни та різними конвенціями, зокрема Женевськими. Але я не з ЗСУ, і коли мені випаде нагода розправитися з росіянами, я обов’язково це зроблю. Я дотримуюсь доктрини Адольфа Ейхмана і зроблю все, що від мене залежить, щоб ви і ваші діти ніколи не жили на цій землі, щоб ви відчули, як це, коли помирають ні в чому не винні громадянські люди, для того, щоб ви відчули весь біль та страждання, коли кажете: “А ми не починали війну, це все Путін, ми не хотіли її”.

Крім того, Шарафмал зазначив, що українці не хотіли війни, але тепер прагнутимуть не миру, а перемоги: “Нам потрібна перемога і якщо для цього доведеться вирізати всі ваші сім’ї, я буду одним із перших, хто це зробить. Слава нації. І сподіваємось, що такої нації, як Росія, ніколи більше не залишиться на цій землі, бо це виродки, які засмічують цю землю”

Комісія дійшла висновку, що висловлювання журналіста в прямому ефірі є порушенням вимог пункту 15 Кодексу етики українського журналіста про недискримінацію:

“Шарахмал у своєму виступі під час прямого ефіру припустився висловлювань, що прямо закликали до знищення російських дітей, що може бути розцінене як заклик до вчинення міжнародного злочину. Оскільки висловлювання було оголошене у прямому ефірі на телебаченні та було доступне під час онлайн-трансляції телеканалу в Youtube, то воно мало більший ефект аніж, наприклад, письмове висловлювання для невеликої аудиторії в соціальній мережі”.

КЖЕ також звертає увагу, що в ефірі ведучого не спробувала зупинити інша співведуча, яка мала для цього можливості. Якби вона це зробила, телеканал міг би не нести відповідальності за поширення мови ворожнечі.

“Хиткий психологічний стан ведучого внаслідок втрати близького друга через агресію російських військ, на жаль, не є обставиною, що виключає відповідальність за поширену інформацію”, – зазначають у висновку. 

Водночас ведучий вибачився у прямому ефірі наступного дня, а генеральний директор холдингу “Люкс” Роман Андрейко засудив вчинок працівника телеканалу і вказав, що він є несумісним “з редакційною політикою 24 каналу та загальноприйнятими моральними принципами людяності“.

З огляду на це, Комісія винесла журналістові та телеканалу дружнє попередження.

Попри війну проти України та зрозумілу ненависть до ворога, Комісія закликає максимально уникати використання мови ворожнечі у журналістських матеріалах та пам’ятати, що заклики до вчинення геноциду та інших міжнародних злочинів також караються як міжнародні злочини.

Задля уникнення таких закликів при ефірному мовленні Комісія радить:

  • працівникам телеорганізацій вживати оперативних заходів для припинення поширення мови ворожнечі у прямому ефірі, як шляхом перебивання гостей чи співведучих, так і, за крайньої необхідності, шляхом переривання ефіру;
  • менеджменту телерадіоорганізацій ретельно ставитися до ментального стану ведучих, які працюють в студії під час прямого ефіру;
  • телерадіоорганізаціям у разі неспроможності запобігти появі шкідливого контенту в прямому ефірі оперативно відмежуватися від висловлювань шляхом публічного висловлення позиції про невідповідність матеріалів редакційним стандартам;
  • проводити спеціальне навчання працівників телерадіоорганізацій щодо меж свободи вираження поглядів.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: