Понад половину українців вважають, що люди з психічними або ментальними порушеннями небезпечні для суспільства
Понад половину (57%) опитаних соціологами українців вважають, що люди з психічними або ментальними порушеннями становлять небезпеку для суспільства.
Такі дані дослідження “Ставлення до людей з інвалідністю та підтриманого проживання”, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень за фінансової підтримки та на замовлення Ліги Сильних.
Соціологи з 18 липня до 8 серпня поточного року поцікавилися думкою 2113 респондентів, старших за 18 років. До вибірки не вносили мешканців територій, що тимчасово перебувають не під контролем української влади, а також тих, хто виїхав за кордон.
Здебільшого українці позитивно ставляться до людей з інвалідністю (77%), а 15% мають нейтральне ставлення. Негативно до цієї категорії людей ставиться лише 1% опитаних.
Щонайменше 62% вважають, що загалом люди з інвалідністю повинні мати однакові права з іншими, а 33% не проти, щоб вони мали більший обсяг прав. Що стосується людей із психічними чи ментальними порушеннями, то не проти рівних прав для них майже втричі менше опитаних – 22%, а за більший обсяг прав виступає 11%.
Кожен другий опитаний вважає, що людей із психічними чи ментальними порушеннями треба обмежити в окремих правах.
Більшість опитаних готова бачити людей з інвалідністю членами сім’ї (56%), близькими друзями (12%), сусідами (14%) та колегами (7%).
Втім, ставлення до людей із психічними чи ментальними порушеннями не таке толерантне, як до людей з інвалідністю загалом. Більшість опитаних готові, щоб люди з психічними розладами були радше мешканцями їхнього міста (24%) або громадянами їхньої країни (10%).
Водночас 29% опитаних не хочуть бачити людей із психічними чи ментальними порушеннями в Україні. Щодо людей з інвалідністю загалом, то цей показник становить 2%.
Разом з цим більшість опитаних (72%) кажуть, що не відчувають (або радше не відчувають) незручність, коли бачать людину з інвалідністю в громадському місці.
На зворотні відчуття вказали 27%.
Нагадаємо, що внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україні за два роки людей з інвалідністю побільшало на 10%.
Також різні дані, отримані за час повномасштабної війни, свідчать, що запит на психологічну допомогу серед українців збільшився майже вдвічі. Половина опитаних через війну відчуває погіршення психоемоційного стану й ставить це в один ряд з матеріальними збитками.
Фотографія обкладинки: Emil Filtenborg