Помічниця “Маруся”, ISQ та програми Яндексу: окупанти поширюють російські “правила” користування інтернетом на окуповані території

Дата: 04 Січня 2023
A+ A- Підписатися

З початку 2023 року влада РФ зобовʼязує магазини техніки, що працюють у Росії та на тимчасово окупованих територіях, перед продажем встановлювати на пристрої – телефони, планшети та ноутбуки – спеціальні програми для контролю користувачів.

Про це повідомив радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.

Фото: Петро Андрющенко

“Росіяни намагаються встановити тотальний контроль за інтернет-трафіком у Маріуполі. Що там далі по Орвелу, є спеціалісти? Ще недавно ми сміялися щодо повернення в ІТ-минуле. Саме “аська” наводилася як приклад рудимента. Та вона стала реальністю. Взагалі Росія має окремий талан щодо втілення найбільш диких саркастичних припущень”, – зазначає він.

Так, віднині всі нові пристрої мають бути з попередньо встановленими програмами Яндексу, ISQ, антивірусом Касперського та помічницею “Маруся”.

Нагадаємо, що в травні в тоді ще окупованому Росією Херсоні частково відновили доступ до інтернету, однак працював він не через українську телекомунікаційну інфраструктуру, а через російську. Тоді аналітики зазначали, що підʼєднання до мережі РФ, призводить до дії російських правил інтернету, спостереження та цензури.

Примітно, що після окупації Криму у 2014-му росіяни систематично обмежують кримчан у праві доступу до інформації, блокуючи сайти сотнями. Під блокування потрапляють і платформи правозахисників, які опікуються проблемами півострова. Наприкінці 2020-го Генасамблея ООН засудила блокування Росією не тільки українських вебсайтів там, але й радіостанцій.

Так, окупанти створюють так звані “молодіжні кібердружини”, які шукають “екстремізм” у мережі. Саме звинуваченнями в “екстремізмі” російська влада намагається виправдати репресії, зокрема щодо кримських татар, інших незгодних з окупацією Криму людей та й самих росіян у РФ. 

Нагадаємо, що 2019 року Держдума остаточно ухвалила в третьому читанні законопроєкт, що фактично дозволяє ізолювати інтернет у Росії, а невдовзі його підписав і Путін. Це рішення впливає не тільки на жителів РФ, але й на тих, хто змушений жити під російською окупацією. 

Фото обкладинки: Роскомсвобода

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter