Обшук в аналітичному центрі МЦПД є наступом на свободу вираження поглядів – правозахисники

Дата: 18 Квітня 2017
A+ A- Підписатися

Правозахисники вважають обшуки у приміщенні Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) у Києві, послугами якого користувався народний депутат Андрій Артеменко, та обвинувачення самого депутата у державній зраді неприпустимими порушеннями основоположних прав і свобод людини.

Про це йдеться у відкритому зверненні до президента України Петра Порошенка, генерального прокурора України Юрія Луценка та прокурора Автономної Республіки Крим Гюндузи Мамедова, яке ініціювала Українська гельсінська спілка з прав людини і підписали інші правозахисні організації.

Автори звернення нагадують, що 13 квітня у приміщенні Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) у Києві працівниками прокуратури АР Крим було проведено обшук у справі так званого “мирного плану Артеменка”. Сам народний депутат Андрій Артеменко обвинувачується в державній зраді за ст. 111 Кримінального кодексу. Йому інкримінується надання допомоги РФ у проведенні підривної діяльності проти України, що виражається у закликах здати АР Крим у довгострокову оренду РФ і тим самим легітимізувати тимчасову окупацію. В основі “мирного плану” Артеменка, як зазначено в ухвалі суду про проведення обшуку, лежить план “Ідеї щодо врегулювання конфлікту на Донбасі” за авторством голови правління МЦПД Василя Філіпчука.

“Не поділяючи поглядів депутата Артеменка щодо шляхів “мирного врегулювання”, ми констатуємо незаконність обвинувачень у державній зраді за презентацію будь-яких ідей, у тому числі, ідей щодо мирного врегулювання”, – зазначають автори звернення.

Правозахисники також вказують, що  дії держави у випадку обшуку в МЦПД є порушенням статті 34 Конституції України, статті 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, статті 10 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, а також суперечать практиці Європейського суду з прав людини (Zana v. Turkey (1997), Lingens v. Austria (1986), § 40; Barfod v. Denmark (1989), Wille v. Liechtenstein (1999) та інші).

“Обшук в МЦПД не зводиться тільки до порушень Конституції України і міжнародних угод. Ми кваліфікуємо такі дії держави, як наступ на ключову свободу – вираження поглядів, як намагання монополізувати ринок ідей і нав’язати суспільству державну доктрину, як єдину можливу, під страхом обвинувачення тих, хто пропонує інші підходи, в особливо тяжкому злочині – у державній зраді. Непропорційне втручання держави у діяльність аналітичних центрів є суто обскурантистською спробою встановити монополію на правду”, – наголошують автори звернення.

Правозахисники нагадують, що діяльність МЦПД є дослідницькою і науковою. На їхнє переконання, Україна, декларуючи прагнення стати повноправним членом ЄС, порушує фундаментальний принцип Європейської співдружності, за яким для професійних сфер літератури, мистецтва та науки передбачається звільнення від обмежень.

“Натомість, саме доктрині „руського миру” притаманна монополія держави на правду, обмеження свободи самовираження, переслідування за погляди. Наша війна з Російською Федерацією є насамперед війною цінностей. Такі дії держави є ціннісною поразкою, здачею державних інтересів і „державною зрадою” у довгостроковій перспективі. Не можна боротися з „руським миром” засобами „руського миру””, – підкреслюють правозахисники.

Автори і підписанти звернення вимагають припинити переслідування аналітичного центру МЦПД і негайно повернути усе, що було вилучено під час обшуку.

“Ми вбачаємо в цьому інциденті прояв загальної тенденцій порушення Службою безпеки України та органами прокуратури балансу між національної безпекою і правами людини на користь національної безпеки”, – підсумовується у зверненні.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter