ООН просить Лаврова надати інформацію щодо затримання журналіста “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка
Спеціальні доповідачі з прав людини Організації Об’єднаних Націй надіслали листа до міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова із закликом надати інформацію про арешт і затримання позаштатного журналіста “Крим.Реалії” Владислава Єсипенка.
Про це повідомляє “Крим.Реалії“.
В ООН висловили найсерйозніше занепокоєння через арешт, затримання, ймовірні тортури над журналістом та кримінальні обвинувачення стосовно Єсипенка.
“Ми подаємо це звернення, щоб захистити права Єсипенка від непоправної шкоди, не шкодячи в такий спосіб будь-якому юридичному рішенню… Будь ласка, надайте деталі та, де це можливо, результати будь-якого розслідування і судових чи інших розслідувань, які могли бути проведені або передбачені щодо заяв про катування чи інше жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження або покарання, що могли бути завдані Єсипенку”, – мовиться в листі.
Як відомо, раніше незаконний “Верховний суд Криму 26 травня відхилив апеляцію на продовження арешту Єсипенка. Отже, він залишиться під арештом у СІЗО щонайменше до 11 липня 2021 року. Раніше так званий “Київський районний суд Сімферополя” 30 квітня продовжив йому арешт на два місяці.
Нагадаємо, 10 березня 2021 року в Сімферополі ФСБ затримала громадянина України Владислава Єсипенка. За попередньою інформацією, чоловіка арештували у зв’язку з його політичними поглядами після відвідування акції з нагоди дня народження Тараса Шевченка, яка відбулась у місті 9 березня 2021 року.
Російська спецслужба інкримінує українцю порушення ч. 1. ст. 223.1 Кримінального кодексу РФ, (“незаконне виготовлення, перероблення або ремонт вогнепальної зброї, її основних частин…”). 16 березня ФСБ РФ заявила, що Єсипенко нібито вів “розвідувально-підривну діяльність в інтересах українських спецслужб”, а саме “здійснював фото- і відеофіксацію місцевості, об’єктів життєзабезпечення і місць масового перебування людей” у Криму.
Начальник Управління взаємодії зі ЗМІ та громадськістю СБУ Артем Дехтяренко в коментарі виданню ZMINA заперечив, що журналіст співпрацював зі Службою безпеки України. Водночас він наголосив, що органи влади РФ та окупаційна адміністрація відповідальні за порушення норм міжнародного права, політичні переслідування та незаконні затримання українців, зокрема на території Автономної Республіки Крим.
Раніше повідомлялося, що експертиза не знайшла відбитків пальців арештованого журналіста на “вилученій” у нього гранаті.
Напередодні Кримська правозахисна група заявила про позбавлення українця права на захист, оскільки до нього не допускали незалежних адвокатів – Еміля Курбедінова та Олексія Ладіна. Натомість Єсипенку без його згоди призначили адвокатку Віолетту Синеглазову, яка вже неодноразово фігурувала в політично мотивованих справах проти громадян України, фактично захищаючи не підзахисних, а інтереси слідства. Вона раніше не оскаржувала взяття підзахисного під варту і не з’явилася на засідання у “Верховному суді Криму”.
Синеглазова ввійшла в справу, судячи з матеріалів, 11 березня. Вона ж підписувала перші документи справи – протоколи про затримання і допит Єсипенка. Утім, як повідомляють “Ґрати”, жінка не була черговим адвокатом Адвокатської палати Криму в ці дні й, згідно з регламентом роботи палати, не мала права брати участь у справі. У графіку чергувань адвокатів палати за Сімферопольським судовим районом ідеться, що Синеглазова чергувала 8 і 20 березня.
Під час судового засідання в незаконному “Верховному суді Криму” Єсипенко заявив, що його катували протягом двох діб, з моменту затримання до надходження в ІТТ Сімферополя. Чоловіка били по тулубу, ногах та в ділянку статевих органів. Силовики ФСБ також приставляли до мочок вух та голови Єсипенка контакти, після чого вмикали електричний струм, що завдавав нестерпного болю. Коли він більш-менш звикав до цього, силу струму збільшували.
Єсипенко також стверджує, що його ставили в стійку лежачи на кулаки, на руки й, коли він уже більше не міг стояти й падав, починали бити ногами по різних частинах тіла.
Крім того, ФСБ погрожувала йому, що якщо він не дасть зізнавальних свідчень, то його знайдуть у камері повішеним і все буде обставлене як самогубство. Через це на судовому засіданні журналіст заявив, що він не збирався і не збирається накладати на себе руки.