Окупанти звинуватили Еміне Зекеряєву в “неповідомленні про злочин” через її спілкування 7 років тому в соцмережі з однокласницею, яка була в Сирії
Російські силовики порушили кримінальну справу проти 25-річної жительки тимчасово окупованого міста Старий Крим Еміне Зекеряєвої за нібито “неповідомлення про злочин” через спілкування 2016 року в соцмережі з громадянкою України, з якою вона колись разом навчалась і яка перебувала на території Сирії.
Про це інформує Представництво президента України в Автономній Республіці Крим.
Еміне Зекеряєву викликали на допит до окупаційних правоохоронців, де їй повідомили про порушення кримінальної справи за ст. 205.6 Кримінального кодексу РФ (“неповідомлення про злочин”).
“За версією окупантів, у 2016 році Еміне Зекеряєва спілкувалась у соцмережі “Вконтакте” з громадянкою України, яка перебувала на території Сирії, і не повідомила про це листування окупаційним спецслужбам. Дівчина, за версією окупантів, нібито входила до озброєного формування, яке має “суперечливі інтересам РФ цілі”, – розповіли у відомстві.
Адвокат Еміль Курбедінов, який супроводжував Еміне Зекеряєву на допит, вважає, що російські силовики намагаються залучити через такі кримінальні справи звичайних громадян і формують у таких спосіб узаконену практику доносів.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді штрафу в розмірі до 100 тисяч рублів, або в розмірі заробітної плати чи іншого доходу засудженого за період до шести місяців, або примусові роботи на строк до одного року, або позбавлення волі на той самий строк.
У Еміне Зекеряєвої двоє неповнолітніх дітей дошкільного віку.
Відомо, що в серпні 2023 року російські силовики обшукали її будинок. Про те, що проти неї вони завели незаконну справу, їй стало відомо лише через два місяці.
У Представництві президента України в АРК пояснили, що окупанти ведуть практику свідомого залякування та переслідування кримських татар та кримських мусульман. У відомстві нагадали, що справи про недонесення також порушували проти чотирьох кримських татар: Рідвана Умєрова, Айдера Кадирова, Айдера Аблякімова та Енвера Топчі.
Ми закликаємо українських громадян у Криму бути обережними та враховувати те, що окупанти нехтують приватністю та можуть прослуховувати телефонні розмови або читати листування в соцмережах.
Представництво президента України в Автономній Республіці Крим
За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, окупанти в Криму незаконно ув’язнили 189 осіб: 29 – арештовано (з них 21 – кримські татари), 142 – ув’язнено (з них 102 – кримські татари), 18 – без статусу. Загалом зі 189 осіб 123 – кримські татари.
Ініціатива “Трибунал. Кримський епізод” закликає кримчан повідомляти про переслідування та інші відомі факти порушень прав людини в Криму у свій чат-бот. Також Кримська правозахисна група закликала кримчан надсилати документи та інші докази, які підтверджують скоєння злочинів в окупованому Криму.
У липні 2023 року керівний партнер Global Rights Compliance LLP Вейн Джордаш на полях Кримської платформи заявив, що Міжнародний кримінальний суд недопрацьовує в питанні розслідування міжнародних злочинів щодо цивільних у тимчасово окупованому Криму.
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
Раніше заступник голови МЗС України Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року.