Окупанти викрали близько ста співробітників Запорізької АЕС – голова “Енергоатому”

Дата: 25 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Російські окупанти з моменту захоплення Запорізької АЕС, тобто з 4 березня, викрали близько ста її працівників.

Про це повідомив голова “Енергоатому” Петро Котін.

Фото: Українська правда

“З працівників станції вони викрали до ста осіб. З цих людей лише деякі потім повертаються на роботу, але вже зі зламаною психікою. Вони роблять заяви, що вони люблять “русскій мір”. Це відбувається через ті тортури, які застосовували до них загарбники”, – заявив він.

За словами Котіна, наразі в Енергодарі перебуває близько 10 тисяч працівників ЗАЕС із загальної кількості персоналу понад 11 тисяч. 

“Однак не всі вони працюють на станції в постійному режимі, станція також скоротила максимальну кількість персоналу, який постійно перебуває на майданчику, – без додаткових служб, які там працюють у мирний час. Тобто в Енергодарі працівників станції близько 10 тисяч, проте на самому майданчику значно менше”, – зазначив голова “Енергоатому”.

Котін нагадав, що 18 липня окупанти силоміць відібрали у двох працівників станції перепустки та, скориставшись ними, зайшли на “брудну” естакаду і до радіаційної зони блока №2 ЗАЕС. Такими діями росіяни наражають на небезпеку не лише себе, а й працівників електростанції, адже могли рознести радіаційні частинки станцією та прилеглою територією. 

Крім того, 21 липня військові РФ розмістили щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки з боєкомплектом, зброю та вибухівку в машинній залі 1-го енергоблока ЗАЕС. Цим вони порушили всі норми й вимоги щодо ядерної та радіаційної безпеки роботи АЕС.

Через це “Енергоатом” звернувся до МАГАТЕ та прибрав пожежонебезпечні матеріали – легкозаймисте масло та водень, який використовується для охолодження генератора. Проте залишається ймовірність того, що росіяни залишили там вибухівку, яка може спричинити пожежу. 

Як відомо, за два дні окупанти викрали трьох працівників ЗАЕС. Вони вивезли в невідомому напрямку заступника начальника цеху дезактивації з експлуатації та поводження з радіоактивними відходами Сергія Пихтіна та майстриню цеху дезактивації Олену Рябцеву. До цього вони викрали Ігоря Квашніна – начальника служби охорони навколишнього середовища.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
 • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • взяття заручників;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи;
 • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter