Окупанти тримають в Оленівці жінку з кістою головного мозку та судомами, вважаючи її снайперкою
У квітні 2022 року російські військові забрали 45-річну Віту Ганнич з її будинку. Додому жінка так і не повернулася. Пізніше її родина дізналася, що жінка, яка тривалий час страждала на судоми через кісту головного мозку, перебуває під вартою в окупованій Росією частині Донеччини. Донька Віти досі не розуміє, за що окупанти затримали її матір – “мирну, цивільну та хвору людину, яка ніколи не тримала в руках зброї”.
Про це виданню Associated Press розповіла донька викраденої жінки Аліна Капацина.
Аліна Капацина разом з родиною жила в селищі Володимирівка Донецької області. Вже на початку березня селище почали обстрілювати, тому 11 березня Аліна поїхала до Дніпра. За два дні по тому селище окупували російські військові.
У квітні окупанти почали проводити процедуру фільтрації: військові приходили до будинків, забирали кількох людей і кудись відводили, а через два-три дні повертали назад. До будинку, де жила мати Аліни, росіяни прийшли 9 квітня.
Жінка була одягнута тільки в спортивний костюм та капці, коли її схопили окупанти. Спочатку родина думала, що Віту повернуть за декілька днів, як це і було з іншими односельцями. Однак цього не сталося.
Коли її не випустили, Капацина та її 70-річна бабуся розпочали пошуки. Спочатку вони писали запити до різних російських посадовців та державних органів у Донецькій області, але результатів це не дало.
“Звідусіль були ті самі відповіді: “Ми її не вивозили”. Хто її вивіз тоді, якщо ніхто не брав?” – каже Капацина.
Потім росіяни внесли деяку ясність: згідно з листом з окупаційної прокуратури Донецької області, Ганнич перебуває в Оленівці. Співробітники колонії сказали родичам жінки, що та була снайперкою. Проте родина вважає це абсурдом, оскільки людина з такими недугами, як кіста головного мозку, залишкова енцефалопатія та загальні судомні напади, не може брати участь у бойових діях.
Інша жінка, 46-річна Ганна Ворошева, яка провела 100 днів у тому ж ізоляторі, де зараз перебуває Ганнич, розповіла про нелюдські умови життя: гнила питна вода, відсутність опалення та душу, необхідність ночувати позмінно та чути крики нових в’язнів від побиття.
Донецька “влада” оголосила Ганнич військовополоненою і нещодавно повідомила родині, що вона перебуває в ув’язненні в тимчасово окупованому Маріуполі. Поки що неясно, коли та як жінку взагалі можуть звільнити.
Нагадаємо, напередодні новорічних свят до України вдалося повернути ще одну жінку з маленькою дитиною. Українку, яка на той час була вагітною, затримали у 2021 році під час перетину кордону з Росією, підозрюючи її в шпигунстві. У РФ, маючи підписку про невиїзд, жінка народила малюка. Через півтора року полону родину вдалося воззʼєднати з батьком та старшим сином.
Як відомо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так і по платні психологічні консультації.
Нагадаємо, Коаліція “Україна. П’ята ранку” від початку широкомасштабної війни проти України документувала факти міжнародних злочинів, що вчиняє Росія, зокрема й депортації українських громадян на територію РФ. Тому основне завдання цього аналітичного звіту – представлення депортації українських громадян як широкомасштабної та систематичної практики, яка застосовується РФ на тимчасово зайнятих нею територіях України, та супутніх заходів так званої “фільтрації”, а також узагальнення максимального обсягу інформації та фактів щодо цих подій.
Звіт представлено для ознайомлення українською та англійською мовами.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує випадки примусових депортацій на територію Російської Федерації та Білорусі, скоєних під час російської збройної агресії проти України.
Якщо ви стали потерпілим або свідком примусової депортації на територію Російської Федерації або Білорусі, залиште інформацію про себе в онлайн-формі або ж напишіть на електронну адресу iy@humanrights.org.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
За згодою заявника отримана інформація буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, зокрема до Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо для розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні.