Окупанти приховують діагноз незаконно засудженої журналістки з Феодосії Ірини Данилович

Дата: 15 Травня 2023
A+ A- Підписатися

Лікарка та громадська діячка з Москви Ольга Мазурова отримала від незаконної “федеральної служби виконання покарань” (ФСВП) відмову назвати діагноз, який поставили медсестрі та громадянській журналістці Ірині Данилович, раніше незаконно засудженій окупантами до семи років позбавлення волі.

Про це інформує “Кримська солідарність“.

Ірина Данилович

У документі за підписом так званого “начальника управління ФСБ” в тимчасово окупованому Криму Вадима Булгакова мовиться, що Данилович перебуває під “динамічним наглядом” співробітників медсанчастини №91.

“У письмовій згоді обвинуваченої Данилович на розголошення відомостей про стан її здоров’я у медичних документах відсутнє ваше ПІБ. Докладніші відомості про надання їй медичної допомоги, стан здоров’я та діагнозу… розголошенню не підлягають”, – цитують активісти документ.

Водночас, за словами її батька, і “начальник” СІЗО №1 Віктор Харченко, і начальник медслужби, з якими він спілкувався, стверджують, що вона нібито не дозволяє розкривати дані про своє здоров’я. Хоча на останній зустрічі з батьком наприкінці квітня Ірина дала згоду на повідомлення про її діагноз.

Батько бранки Кремля також повідомив, що йому як найближчому родичу про обстеження та діагноз також не повідомляють.

Він розповів “Кримській солідарності”, що на побаченні дочка описала свій стан так: постійний шум і біль у вухах, “ніби перебуває в турбореактивному двигуні”.

“Якщо раніше їй вистачало прочитати рядок один раз, щоб уловити суть, то тепер доводиться це робити п’ять разів. Якщо раптом різко поверне голову – рух озивається страшним болем. І так уже сьомий місяць. Ще на судовому процесі вона заявляла про біль у вухах, тоді викликали швидку, але нічого з цим робити не стали. Суддя продовжила процес”, пояснив Броніслав Данилович.

Броніслав Данилович

Нагадаємо, напередодні незаконний “Верховний суд” у тимчасово окупованому Криму, розглянувши апеляційну скаргу на вирок щодо цивільної журналістки та правозахисниці Ірини Данилович, яку звинуватили в зберіганні саморобного вибухового пристрою, повернув справу до так званого “Феодосійського міського суду” через те, що підсудна не завершила ознайомлення з матеріалами справи.

22 листопада 2022 року стало відомо, що адміністрація СІЗО чинить на журналістку тиск у помсту за регулярні скарги про порушення з боку представників пенітенціарної установи. Її навмисно помістили в камеру без опалення, де в Данилович розвинувся отит. Протягом тривалого часу в СІЗО ігнорували її прохання щодо медичної допомоги.

21 березня незаконно ув’язнена громадянська журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування. Причиною такого рішення стала відсутність лікування або медичної допомоги в СІЗО міста Сімферополя. У листі Данилович зазначила, що триматиме голодування до “початку лікування чи біологічної смерті”.

6 квітня вона припинила голодування, оскільки адміністрація СІЗО пообіцяла їй медичне лікування.

27 квітня батько ув’язненої Броніслав Данилович повідомив ZMINA, що його доньці досі не надали належної медичної допомоги попри обіцянки зробити це після припинення сухого голодування. 

Як відомо, громадянська журналістка кілька місяців потерпає від сильного головного болю, в неї підозрюють гостре запалення середнього та внутрішнього вуха. Існує загроза запалення головного мозку, що може призвести до смерті.

26 березня Представництво ЄС в Україні висловило стурбованість станом здоров’я незаконно засудженої громадянської журналістки з тимчасово окупованої Феодосії Ірини Данилович та закликало негайно надати їй медичну допомогу. 

Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.

Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. Про це також вона заявляла в незаконному “суді” у Феодосії.

Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “Київський райсуд” Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.

Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.

5 липня “суддя” Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.

На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до “суду” для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконне формування відмовило у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а може дати лише характеризувальні свідчення.

Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня російський окупаційний суд Криму відправив Данилович за ґрати на сім років.

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу.

Пояснення правозахисників щодо того, як ФСБ та “суд” сфальшували кримінальну справу щодо громадянської журналістки, читайте тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter