ОАСК просять анулювати ліцензію “112 Україна”: пояснюємо, за що саме

Дата: 23 Лютого 2021
A+ A- Підписатися

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли три позови від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення щодо анулювання ліцензії “112 Україна”.  

Про це повідомили в суді.

Наприкінці минулого року члени Нацради запланували три перевірки телеканалу через висловлювання лідера “Опозиційної платформи – За життя” Віктора Медведчука, Петра Симоненка, а також через трансляції телепередач, що містять популяризацію органів держави-агресора та їхніх дій. Ідеться про ефір, де розповідали про російську вакцину, можливе налагодження відносин з РФ та святкування 75-річчя “Перемоги у Великій Вітчизняній війні”.

Щодо слів Медведчука та Симоненка, то регулятор побачив у них розпалювання ворожнечі. Так, в ефірі однієї з передач Медведчук коментував статтю Володимира Путіна в журналі The National Interest стосовно причин Другої світової війни, яку у світі розкритикували за спотворення фактів. У тексті очільник РФ поклав відповідальність за початок війни, крім нацистської Німеччини, на Великобританію, Францію та Польщу. 

Нацрада повідомила про перевірку керівництво телеканалу та попросила надати такі документи: 

  • фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач;
  • завірену керівником копію сітки мовлення;
  • завірену керівником копію редакційного статуту телерадіокомпанії.

Водночас “112 Україна” просили надати “письмові пояснення, які сприятимуть об’єктивній оцінці діяльності телерадіокомпанії”. Однак мовник не отримав усіх документів, зокрема сітки мовлення – документа з переліком, послідовністю, назвами та часом виходу в ефір програм. Він, як наголосили в Нацраді, мав показати “основні напрями програмної концепції мовлення на конкретний період”.

Фото: з відкритих джерел

“У зв’язку з цим уповноважені особи Національної ради не змогли звірити акт моніторингу, дані з журналу обліку передач із запитуваною сіткою мовлення та встановити всі обставини, які впливають на об’єктивну оцінку фактів”,йдеться в рішенні про результати позапланової безвиїзної перевірки.

Нацрада просить ОАСК анулювати ліцензію “112 Україна” через ненадання документів для проведення перевірок. 

“Ненадання ліцензіатом у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для здійснення безвиїзної перевірки, у термін, визначений рішенням Нацради про призначення такої перевірки, є відмовою ліцензіата в її проведенні, що згідно із законом – підстава для звернення до суду про анулювання ліцензії на мовлення”, – повідомили в ОАСК. 

Наразі в суді вирішують, чи відкривати провадження за позовами.

Нагадаємо, що минулого року “112 Україна” програв апеляцію на позбавлення ліцензії Нацраді. Мовники, що виходили в ефір з однаковим логотипом у регіонах, вимагали в суді визнати протиправними й скасувати рішення регулятора стягнути 5% суми ліцензійного збору через невиконання його рішень. Зі свого боку члени Нацради пояснювали, що канал виграв конкурси в багатьох областях, фактично залишивши глядачів там без регіональної журналістики. 

Відомо, що на початку лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про запровадження санкцій терміном на п’ять років щодо бізнесмена Тараса Козака, а також щодо телеканалів ZIK, “112 Україна” та NewsOne, власником яких він є. За час свого існування мовники неодноразово ставали об’єктами уваги Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, адже транслювали російську пропаганду та не гребували мовою ворожнечі в ефірі.

Блокування телеканалів викликало неоднозначну реакцію, зокрема, через механізм позасудового обмеження мовлення. Небезпечним прецедентом, який згодом можуть використати для тиску на інших мовників, назвали блокування в Національній спілці журналістів.  

Докладніше про те, на чому базується заборона, чи можна буде її оскаржити в суді, зокрема в ЄСПЛ, а також чи є блокування телеканалів наступом на свободу слова, читайте в розборі ZMINA.

Фотографія обкладинки: з відкритих джерел 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: