Новопризначена суддя КС Совгиря сприяла продовженню базування Чорноморського флоту окупанта в Криму – DeJure

Дата: 02 Серпня 2022
A+ A- Підписатися

Новопризначена суддя Конституційного Суду України Ольга Совгиря сприяла продовженню базування Чорноморського флоту окупанта в Криму. 

На це вказує на своїй сторінці фундація DeJure. 

Ольга Совгиря

У фундації нагадають, що 2010 року президент Віктор Ющенко та 50 народних депутатів звернулися до Конституційного Суду з поданнями, у яких попросили розтлумачити норми Конституції щодо обмеження терміну розміщення іноземних військових баз в Україні.

Тодішній перший заступник секретаря РНБО Володимир Огризко пояснював, що “президент хоче отримати тлумачення того, чи можливе продовження договору, який регламентує розміщення іноземної військової бази (ЧФ РФ) на території України”.

Після цього Суд звернувся до Київського національного університету ім. Тараса Шевченка з проханням висловити думку вчених-фахівців щодо цього питання. У відповідь судді отримали науковий висновок доцентки катедри Ольги Совгирі. У ньому йшлося про те, що це питання “не повинне розглядатися Конституційним Судом… оскільки здійснення тлумачення… в даному випадку неможливе та може призвести до втручання Конституційного Суду України в політичні питання”.

У результаті 20 квітня 2010 року Суд відмовився відкривати конституційні подання нардепів, спираючись, зокрема, на цей науковий висновок. 

Раніше журналісти-розслідувачі проєкту “Схеми” повідомляли, що саме на це рішення Конституційного Суду у своїх аргументах спиралися прибічники президента Віктора Януковича. Зокрема, переконуючи депутатів проголосувати за Харківські угоди, на рішення Конституційного Суду посилався колишній заступник міністра закордонних справ України Руслан Демченко.

Як наслідок, 27 квітня 2010 року Верховна Рада ратифікувала Харківські угоди, продовживши термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму з 2017 до 2042 року.

Як відомо, 2021 року РНБО доручила СБУ проаналізувати обставини підготовки й ратифікації Харківських угод​. За словами секретаря РНБО Олексія Данілова, це рішення Верховної Ради згодом стало однією з причин тимчасової окупації Росією Кримського півострова та вплинуло на початок війни на Донбасі у 2014 році.

За попередніми даними СБУ, підписання Харківських угод призвело до збільшення кількості особового складу військових формувань і спецслужб РФ, які згодом були причетні до окупації Криму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter