Нинішня процедура відбору омбудсмана підриває суспільну довіру до нього – ООН

Дата: 07 Лютого 2018
A+ A- Підписатися

Моніторингова місія ООН закликає український парламент змінити процедуру обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Про це йдеться на Facebook-сторінці організації.

В ООН наголошують, що процедура відбору має відповідати Паризьким принципам. Необхідно публічно оголосити вакансію, встановити єдині чіткі критерії оцінки особистих заслуг кандидатів та консультацій з громадськістю. В організації нагадали, що п’ятирічний строк повноважень нинішнього омбудсмана Валерії Лутковської якого закінчився 27 квітня 2017 року, і тепер, після низки процедурних порушень, парламент готується повернутися до питання обрання нового Уповноваженого.

“Лист, у якому викладені ці принципи (Паризькі – ред.), був надісланий Голові Верховної Ради України, Андрію Парубію, 17 липня 2017 року. Парламент зобов’язаний захищати доброчесність та незалежність інституту Уповноваженого. Чинна процедура відбору ризикує підірвати суспільну довіру до національної інституції з прав людини. Її варто переглянути та змінити як передумову до обрання нового Уповноваженого”, – йдеться в заяві Моніторингової місії ООН.

10 травня 2017 року правозахисники закликали парламент обрати нового Уповноваженого Верховної Ради з прав людини без політичного впливу та маніпуляцій, для чого провести відкритий конкурс із залученням для консультацій представників громадянського суспільства.

24 травня Комітет ВРУ з питань прав людини визнав кандидатури депутатів Людмили Денисової (“Народний фронт”), Сергія Алєксєєва (БПП) і адвоката Андрія Мамалиги такими, що відповідають вимогам закону про омбудсмана, і дозволив їм боротися за цю посаду.

29 травня Бюро з демократичних інститутів і прав людини (БДІПЛ) ОБСЄ рекомендувало Верховній Раді змінити порядок обрання і призначення Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

6 червня питання про обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в парламенті не розглядалось, оскільки кандидатів не встигло перевірити НАЗК.

9 червня Громадська організація Реанімаційний пакет реформ закликала Верховну Раду розпочати нову процедуру обрання Уповноваженого з прав людини, оскільки після 6 червня голосування народними депутатами за кандидатури Уповноваженого буде порушенням статті 6 Закону “Про Уповноваженого Верховної Ради з прав людини”, адже документ чітко передбачає, що голосування має відбутися протягом 20 днів з початку процедури.

23 червня парламентський комітет з прав людини звернувся до спікера Андрія Парубія з пропозицією створити номінаційну комісію. Вона мала б відповідно до Паризьких принципів інкорпорувати у прозорий спосіб консультації з кваліфікованими правозахисними організаціями. Станом на 12 липня голова парламенту не відповів на звернення комітету.

19 липня голова Верховної Ради Андрій Парубій надіслав на підпис президенту України Петру Порошенко текст Закону “Про Конституційний Суд”, в якому процедура обрання Омбудсмана передбачає відкрите голосування депутатів, хоча на пленарному засіданні 13 липня була проголосована поправка за таємне голосування.

У липні минулого року правозахисники у відкритому зверненні закликали президента Петра Порошенка не підписувати переданий з Верховної Ради законопроект “Про Конституційний Суд України”, який передбачає відкрите голосування за кандидатуру Омбудсмана, хоча 227 депутатів підтримали процедуру таємного голосування за омбудсмена.

2 серпня президент Петро Порошенко заявив, що внесе на розгляд Парламенту пропозиції щодо змін до законодавства про омбудсмана.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: