Парубій передав на підпис президенту закон із відкритим голосуванням за Омбудсмана
Голова Верховної Ради Андрій Парубій надіслав на підпис президенту України Петру Порошенко текст Закону “Про Конституційний Суд”, в якому процедура обрання Омбудсмана передбачає відкрите голосування депутатів, хоча на пленарному засіданні 13 липня була проголосована поправка за таємне голосування.
“Так, сюрпризу не сталося, стаття регламенту виписана з формулюванням про зміну таємного на відкрите голосування за кандидатів на посаду Уповноваженого! Чекаємо підпису Президента”, – написав він.
Як відомо, 13 липня парламент проголосував за закон про Конституційний Суд у другому читанні і в цілому.
Перед голосуванням за законопроект в цілому депутати окремо голосували за поправки до нього. Депутат Ольга Червакова запропонувала поправку про збереження процедури таємного голосування під час обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини (у новому законопроекті про КСУ передбачалось відкрите голосування за кандидатуру омбудсмана в парламенті). Вона зачитала суть поправки вголос і назвала номер поправки 536. Депутати 227 голосами підтримали поправку. Але потім з’ясувалося, що поправка за номером 536 стосується іншого питання. Червакова наполягає, що депутати голосували за текст поправки. Тим більше, що текст поправки номер 536 був поставлений на голосування раніше і він не набрав потрібної кількості голосів.
Народні депутати та правозахисники звернулися до голови Верховної Ради Андрія Парубія з вимогою правильно відобразити результати голосування в остаточному тексті закону “Про Конституційний Суд України” (реєстраційний номер 6427-д).
Зокрема, громадські організації, які входять до коаліції “Правозахисний порядок денний”, у заяві зазначали, що формулювання про процедуру із відкритим голосуванням за Омбудсмана у законі буде означати фальсифікацію волевиявлення депутатів.
“Попри те, що номер поправки був названий помилково, у тексті стенограми чітко зафіксована конкретна суть даної пропозиції. 227 народних депутатів підтримали її під час голосування. Одразу після розгляду даного питання порядку денного інформація щодо результатів голосування була відображена на офіційному веб-сайті парламенту як голосування за пропозицію до законопроекту. Але вже буквально за кілька хвилин вона була змінена на іншу, некоректну поправку, яка не відповідає суті озвученої пропозиції і за яку не проводилось голосування”, – пояснюють правозахисники коаліції.
Вони пояснюють такі спроби сфальсифікувати результати згаданого голосування продовженням закритих політичних торгів, які розпочалися навколо обрання нового Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у травні цього року.
У Правозахисному порядку денному наголошують, що процедура обрання Омбудсмана взагалі не мала б розглядатися в рамках законопроекту про Конституційний Суд.
Правозахисники пояснюють, що відкрите голосування дозволить ще більше політизувати позицію Омбудсмана, оскільки за такої процедури керівникам фракцій буде легше контролювати голосування своїх депутатів за “потрібну” кандидатуру. Крім того, процедура таємного голосування схвалена Верховним комісаром ООН з прав людини та підтримана іншими міжнародними демократичним інституціями.
28 квітня закінчився п’ятирічний термін перебування на посаді Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської.
10 травня правозахисники закликали парламент обрати нового Уповноваженого Верховної Ради з прав людини без політичного впливу та маніпуляцій, для чого провести відкритий конкурс із залученням для консультацій представників громадянського суспільства.
Натомість 24 травня Комітет ВРУ з питань прав людини визнав кандидатури депутатів Людмили Денисової (“Народний фронт”), Сергія Алєксєєва (БПП) і адвоката Андрія Мамалиги такими, що відповідають вимогам закону про омбудсмана, і дозволив їм боротися за цю посаду.
6 червня питання про обрання Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в парламенті не розглядалось, оскільки кандидатів не встигло перевірити НАЗК.
23 червня парламентський Комітет з прав людини звернувся до спікера Андрія Парубія з пропозицією створити номінаційну комісію для обрання Омбудсмана, яка б включала представників громадянського суспільства. Станом на 12 липня голова парламенту не відповів на звернення комітету.