Незаконно ув’язненому в Криму журналісту Владиславові Єсипенку присудили Національну премію за захист свободи слова

Дата: 03 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

Національна спілка журналістів України (НСЖУ) присудила цьогорічну Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка позаштатному журналістові “Крим.Реалії” Владиславові Єсипенку, якого окупаційна влада в Криму засудила на п’ять років ув’язнення за зберігання в автомобілі “саморобного вибухового пристрою”.

Про це йдеться на сторінці НСЖУ

Владислав Єсипенко

Голова НСЖУ Сергій Томіленко звернув увагу, що політв’язень вже півтора року незаконно перебуває за ґратами.

“Журналіста затримали без жодних підстав, жорстоко катували, змусили зробити фейкове “визнання” для телебачення і піддали фіктивному судовому процесу. Але навіть у неволі журналіст не змирився і продовжив свою роботу, пише статті для проєкту “Крим.Реалії”. Присудження Владиславові Єсипенку премії імені багаторічного голови Спілки журналістів Ігоря Лубченка – це визнання його внеску у захист свободи слова, у боротьбу за демократію та вільні медіа”, – повідомив Сергій Томіленко.

Підтримують присудження Національної премії за свободу слова і лауреати цієї відзнаки минулих років – відомі журналісти, які переслідувалися російським окупаційним режимом, Микола Семена і Роман Сущенко.

Владислав Єсипенко – один із тих журналістів, які, як сказав президент "Радіо Свобода" Джеймі Флай, ризикнули власною свободою задля того, щоб гарантувати свободу слова для кримчан. Владислав зробив дуже велику справу: коли з Криму витіснили всіх професійних журналістів, коли там позакривалися всі незалежні телеканали, а українським журналістам заборонили в’їзд до Криму, він відважився приїжджати в Крим і робити звідти правдиві репортажі.

Микола Семена, секретар НСЖУ, кримський журналіст

Микола Семена нагадав, Владиславові Єсипенку спочатку інкримінували шпигунство на користь України, але довести це навіть у кишеньковому кримському окупаційному “суді” було неможливо. Тоді його звинуватили у зберіганні в машині вибухового пристрою, який, як з’ясувалося під час судового засідання, навіть не вміщався у ту нішу в автомобілі, де він нібито зберігався…

Український журналіст і політик Роман Сущенко – колишній в’язень Кремля, переконаний, що громадянські журналісти, такі як Владислав Єсипенко, виконують особливу місію на окупованих територіях.

“Своєю роботою вони спільно з професійними журналістами забезпечують інформаційні потреби громад та суспільства, посилюють слово свободи й забезпечують формування уяви загальної картини щодо ситуації, яка склалася і розвивається з моменту анексії, окупації та повномасштабного вторгнення на суверенних територіях України”, – сказав, коментуючи для НСЖУ присудження премії Владиславові Єсипенку, Роман Сущенко.

“З початку тимчасової окупації Криму вільну журналістику на українському півострові було поставлено в умови винищення, і тут поява громадянських журналістів заповнила вакуум правдивої інформації. Не маючи професійної підготовки, ці люди фактично забезпечували процес збирання, аналізу та поширення інформації на громадських засадах. Незалежність, надійність, розмаїття актуальної інформації з вуст і текстів громадянських журналістів якраз і забезпечували відносну свободу слова на окупованих територіях до початку тотальних і масштабних репресій. Влад є одним із цих героїв-добровольців”, – додав Сущенко.

Як відомо, Владислав Єсипенко народився 13 березня 1969 року в м. Кривий Ріг на Дніпропетровщині. На початку 2013 року разом із дружиною переїхав до Севастополя. Хоча основна сфера занять Владислава Леонідовича – нерухомість, після окупації Кримського півострова він став працювати як блогер, а також розпочав співпрацю з проєктом “Крим.Реалії”: знімав синхрони на соціальні теми, опитування громадської думки. У 2015 році після народження дочки сім’я переїхала у Кривий Ріг, але Владислав продовжував відвідувати Крим, працюючи для проєкту “Крим.Реалії”.

Нагадаємо, російські силовики затримали Владислава Єсипенка 10 березня 2021 року після того, як той відвідав акцію до дня народження Тараса Шевченка, яка відбулася напередодні в Сімферополі. Політв’язень розповідав про катування з боку ФСБ задля потрібних російській спецслужбі свідчень.

На початку 2022 року незаконне формування, що називає себе “сімферопольським райсудом” засудило журналіста до шести років колонії загального режиму і штрафу в розмірі 110 тисяч рублів. Українця визнали винним у незаконному зберіганні та перевезенні вибухового пристрою.

Національну премію за захист свободи слова імені Ігоря Лубченка, який очолював НСЖУ з 1997-го по 2012 рік, присуджують щороку 3 листопада, в день народження Ігоря Федоровича. У попередні роки лауреатами премії були журналісти Володимир Мостовий, Олександр Бриж, Наталія Лігачова, Микола Семена, Роман Сущенко, Валерій Макеєв, Станіслав Асєєв, кримськотатарські громадянські журналісти, віцепрезидентка Польської асоціації журналістів Агнешка Ромашевська, Білоруська асоціація журналістів.

Візуалізація Центру прав людини ZMINA

Раніше правозахисники неодноразово вказували, що Росія згорнула свободу слова в Криму, позбавивши громадян України доступу до інформації незалежних українських радіостанцій, телеканалів та онлайн-видань. 

За даними НСЖУ та українських правозахисних організацій, окупаційна влада в тимчасово окупованому Криму переслідує за кримінальним законодавством 15 журналістів, 12 з них – громадянські журналісти, зокрема громадського об’єднання “Кримської солідарності”

Керівниця Служби забезпечення діяльності Кримської платформи Марія Томак заявила, що репресивний механізм Росії в Криму “розповзається” вже на звичайних мешканців Криму. Росія переслідує громадян України, які у WhatsApp-групах розповсюджують інформацію, що діється на материковій Україні.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter