Нересницька сільська громада на Закарпатті блокує евакуацію людей із прифронтових територій – “Схід SOS”

Дата: 12 Березня 2024
A+ A- Підписатися

Через низку необґрунтованих рішень Нересницької сільської громади Закарпатської області без даху над головою залишаються жителі населених пунктів, домівки яких знищила Російська Федерація.

Про це у своїй колонці на УП заявив координатор напрямку евакуації благодійного фонду “Схід SOS” Ярослав Корнієнко.

Ярослав Корнієнко (у центрі)

За його словами, минулого місяця бригади Благодійного фонду “Схід SOS” евакуювали низку потерпілих громадян зі Сходу України. Зараз вони перебувають у транзитному шелтері в Дніпрі та чекають на допомогу, а команди шукають для них постійне житло. 

Вони могли б жити в комфорті та відносній безпеці в будівлі колишнього психоневрологічного інтернату в Нересниці на Закарпатті, де коштом міжнародних донорів і зусиллями фонду вдалось облаштувати установу для врятованих із прифронтових територій людей старшого віку. Утім, перешкодою стала відмова Нересницької сільської громади виконувати взяті зобов’язання, що унеможливлює розселення 36 осіб, нарікає Ярослав Корнієнко. 

Раніше громада підтримала ініціативу ремонту приміщення силами фонду та погодилась утримувати заклад після: оплачувати комунальні та зарплату соціальним працівникам. “Схід SOS” підписав договір і почав роботи.

Оновлення приміщення, закупівля меблів і обладнання обійшлися фонду в близько 7 мільйонів гривень. Попередньо заклад був розрахований на 36 людей. 

Однак після завершення робіт під час сесії сільської ради депутати Нересниці відмовилися від зобовʼязань фінансувати установу, пояснивши небажанням утримувати людей з інших регіонів коштом громади через нагальніші проблеми, як-от ремонт доріг. 

“Ми намагаємось уникнути конфлікту, привернути увагу суспільства та надати розголосу задля пошуку шляхів розв’язання критичної проблеми. Блокування розміщення у відремонтованому та спеціально обладнаному силами фонду приміщенні сповільнює порятунок людей з міст і сіл, що потерпають від щоденних обстрілів з боку РФ, бо кожна врятована особа потребує даху над головою”, – прокоментував Ярослав Корнієнко. 

Координатор з евакуації повідомив, що в минулі місяці команда благодійного фонду шукала по країні закинуті будівлі, домовлялася про співпрацю з місцевою владою, ремонтувала та облаштовувала приміщення, в які й заселяли евакуйованих. Станом на лютий 2024 року введено в експлуатацію дев’ять установ, у яких знайшли дім 400 людей старшого віку.

“Ми забезпечуємо комфортні умови та догляд. Також продовжуємо ремонт ще чотирьох будівель, що прихистять 180 осіб. Жителі прифронтових чи деокупованих міст і сіл потребують підтримки з боку суспільства та держави. Варто зауважити, що жодна людина не застрахована від хвороб, старіння, самоти та страху ухвалення складних рішень. Вмовити евакуюватися – складний процес, до якого залучені спеціалісти”, – пояснив Корнієнко.

Він наголосив, що всі люди, особливо старшого віку та представники маломобільних груп, потребують базового розуміння умов, у яких опиняться. Евакуація не обмежується виїздом з небезпеки. Порятунок передбачає тимчасове розміщення з доглядом, доступ до медичної та надання домедичної допомоги, відновлення втрачених документів, а найголовніше та найскладніше – пошук місця, яке врятовані зможуть назвати домом.

Корнієнко вказує, що російська війна назавжди змінила долі евакуйованих. Якщо звичайний гуртожиток або модульне містечко для ВПО запропонує їм місця, вони не забезпечать їх умовами та персоналом для догляду. Дієвий спосіб допомогти – знайти спеціалізований геріатричний заклад, каже він. 

Водночас він зауважує, що в кожній прифронтовій області є тисячі таких людей, а кількість місць у державних закладах залишається незмінно недостатньою. 

 

Як відомо, благодійний фонд “Схід SOS” рятує людей з гарячих точок від початку повномасштабного вторгнення РФ. Відтоді фонду вдалось евакуювати понад 80 тисяч людей, більш ніж 10 тисяч з них – представники маломобільних груп населення, зокрема й люди старшого віку, люди з інвалідністю та психічними порушеннями.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter