Понад пів сотні затриманих, майже 70 допитів: Росія продовжує порушувати права кримчан
За перший квартал 2022 року у тимчасово окупованому Криму російські силовики провели щонайменше десять обшуків, 59 затримань і 69 допитів.
Такі дані оприлюднив Кримськотатарський ресурсний центр (КРЦ).
За словами голови управління з правових питань і закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендера Барієва, Росія не припинила порушення прав кримчан навіть під час повномасштабного її вторгнення в Україну.
Правозахисна організація зафіксувала 59 затримань або утримань. 57 стосувалися кримських татар. Також в організації зафіксували 69 випадків допитів, опитувань і розмов. Із них 59 стосувалися кримських татар.
У КРЦ відзначили десять обшуків на півострові, які всі стосувалися кримських татар. Так, у січні окупаційні силовики провели обшук у кримськотатарському обшуку “Алем” без жодних документів, які б санкціонували цей обшук. Це, за словами Барієва, відсутність таких судів означає залякування кримських татар, про що міжнародні організації будуть вказувати у міжнародних судах.
У лютому обшуки відбулися у будинках Ансара Османова, Аметхана Абдулвапова, Марлена Мустафаєва, Ернеста Сейтосманова та Едема Дудакова.
У березні обшукали помешкання Еміля Емірова, Насрулли Сейдалієва, Абдурешита Джеппарова та Заїра Смедляєва.
Крім того, початку 2022 року в Криму КРЦ зафіксувала 31 випадок арештів, 28 з яких – щодо представників корінного народу. З 31 випадку: 6 – нові арешти, 13 – продовження терміну тримання під вартою, вироки – 16, адміністративні арешти – 13. Адміністративні арешти отримували активісти за пости у соцмережах, а також за підтримку політв’язнів.
Нові арешти стосувалися справ про причетність до заборонених у Росії організацій “Хізб ут-Тахрір” і добровольчого батальйону імені Номана Челебіджихана.
Серед іншого правозахисники зафіксували три етапування кримчан за межі Кримського півострова в російські колонії (Рустем Емірусеїнов, Ескендер Абдулганієв, Арсен Абхаїров), що за міжнародним гуманітарним правом вважається депортацією. Усі випадки стосуються кримських татар.
У січні Росія помістила політв’язня Мусліма Алієва до штрафного ізолятора, а у лютому двічі за той місяць – Теймура Абдуллаєва.
Екскандер Барієв відзначає, що Росія проводить активну агітацію та мобілізацію мешканців окупованих територій. Їм пропонують пройти службу в окупаційній армії за півроку, замість стандартних 12 місяців. Також заохочують контрактників підвищеною заробітною платою.
- 106 випадків затримання, 16 – щодо представників корінного кримськотатарського народу;
- чотири арешти представників корінного кримськотатарського народу;
- 14 обшуків у будинках представників кримськотатарського народу;
- 14 випадків убивств.