Надасть владі більше можливостей для тиску на журналістів: правозахисники розкритикували новий законопроєкт

Дата: 29 Листопада 2024
A+ A- Підписатися

Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності схвалив законопроєкт, який, на переконання правозахисників, відкриває для влади нові можливості для переслідування та покарання журналістів та їхніх джерел. 

Про це повідомив Центр протидії корупції (ЦПК).

Голосування у Верховній Раді. Ілюстративне фото з відкритих джерел

Йдеться про законопроєкт №10242 “Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах, та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем”.

Зокрема, у вказаному документі нардепи пропонують увʼязнювати на вісім років тих, хто оприлюднює інформацію з державних реєстрів у час війни. Для порівняння, зараз цей злочин визначають як нетяжкий, а покарання за нього – до 2 або максимум до 5 років увʼязнення, уточнили правозахисники. Якщо законопроєкт ухвалять, цей злочин перейде у категорію тяжких, що дозволить правоохоронцям проводити негласні слідчі дії, в тому числі проти журналістів, йдеться у повідомленні правозахисників.

Також у ЦПК наголосили, що законопроєкт №10242 нібито створювався для покарання колаборантів і держзрадників, які “зливають” ворогу адреси, наприклад, стратегічних підприємств. Однак Кримінальний кодекс вже містить статтю 111 “Державна зрада”, що вже передбачає покарання у вигляді довічного позбавлення волі з конфіскацією майна – якщо злочин скоєний під час війни.

“Тож законопроєкт №10242 потрібен владі лише для одного – сховати від журналістів-розслідувачів (а відповідно від суспільства) брудну білизну, якої вилазить все більше і більше”, – заявив голова правління ЦПК Віталій Шабунін.

У ЦПК закликали депутатів не голосувати за цей законопроєкт.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №11321 про посилення гарантій діяльності медіа, журналістів та громадян на доступ до інформації.

Ініціатором законопроєкту виступив уряд України. 

За словами авторів, документ, якщо його ухвалять, має вдосконалити службу в поліції з урахуванням засад державної антикорупційної політики. Водночас голова Антикорупційного центру “Межа” Мартина Богуславець, характеризуючи урядову ініціативу, назвала її легалізацією свавілля поліціянтів у питаннях призначень. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter