На Docudays презентували дослідження “Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі”
В рамках правозахисної програми Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA 28 березня було презентоване видання “Справжня ціна вугілля в умовах війни на Донбасі: погляд крізь призму прав людини”.
Автором видання є ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” у співпраці з іншими організаціями-членами Коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”.
Дослідження ґрунтується на інформації, зібраній під час моніторингової поїздки учасників Коаліції до контрольованих урядом України територій Луганської та Донецької областей, експертних інтерв’ю, а також на інформації, отриманій від органів державної влади та з відкритих джерел, повідомляє прес-служба “Східноукраїнського центру громадських ініціатив”.
“Іноді назву нашого дослідження сприймають дещо однозначно: думають, що книга лише про вартість видобутку вугілля. Насправді у дослідженні ми говоримо не лише про це. Ми пишемо про цілий комплекс проблем краю, які пов’язані із вуглевидобутком: про корупцію, контрабанду вугілля під час війни, занедбане довкілля, дитячу працю, порушення соціальних і трудових прав шахтарів, перспективи розвитку регіону та інші проблеми. У виданні також говоримо про причини цих проблем, про те, що зумовило війну в шахтарському регіоні. Так, важлива частина книги присвячена опису схем розкрадання державних коштів у вугільній промисловості, багаторічному економічному визиску природи, людей і громад Донбасу. Все це разом обумовило люмпенізацію частини місцевого населення, зневіру в державі та створило сприятливий ґрунт для російської пропаганди, а згодом – і військової агресії”, – розповідає про зміст дослідження Володимир Щербаченко, голова ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”.
Аналіз зібраних у звіті матеріалів свідчить про численні порушення соціальних, трудових та екологічних прав, обмежені можливості для самореалізації місцевих жителів та неінклюзивність економічних інститутів у регіоні.
“Після початку збройного конфлікту понад 70 % шахт усіх форм власності залишились на території, що контролюється незаконними збройними формуваннями. Варто розуміти, що залишились це – не просто шахти, а передусім люди, які працюють в небезпечних умовах. У нашому дослідженні ми намагались висвітлити ситуацію з порушеннями прав шахтарів по обидва боки лінії розмежування, однак інформація про стан дотримання трудових та соціальних прав на тимчасово окупованій території є фрагментарною, в тому числі через знищення незалежного профспілкового руху на тимчасово окупованій території, переслідування та залякування профспілкових діячів, які могли би донести інформацію про реальну ситуацію”, – стверджує Анастасія Некрасова, аналітик ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив”.
Під час презентації у Білій залі Дому кіно зав’язалася жвава дискусія. Зокрема, присутніх цікавило те, чи готові самі шахтарі до позитивних змін – адже у суспільстві є стереотип, що шахтар не може працювати не у вугільному секторі. Блогер, один із авторів видання, Денис Казанський навів низку прикладів на спростування цього стереотипу, в тому числі згадав свого колегу Максима Бутченка, який 12 років пропрацював шахтарем на Донбасі, а нині є відомим журналістом.