На Черкащині ромського правозахисника необґрунтовано тримають під домашнім арештом – адвокат
На Черкащині голову ромської громадської організації “Романі Рота” Володимира Бамбулу звинувачують у супротиві поліцейському, представникам влади та тримають під домашнім арештом. Водночас адвокат Бамбули вважає це тиском з метою завадити правозахисній діяльності підзахисного, адже жодного конкретного імені постраждалого досі не назвали.
Про це йдеться в публікації представниці Ромського жіночого фонду “Чіріклі” Яни Осадчої на “Правовому просторі”.
Згідно з публікацією, 7 січня цього року в місті Золотоноша Черкаської області виник конфлікт між сусідніми родинами, одна з яких була ромською. Сусід наніс представнику ромської родини Івану, який є рідним братом Володимира Бамбули, кілька ударів та розбив обличчя.
На місце сварки викликали поліцію та подзвонили Бамбулі, якого, як повідомляється, завжди викликають, якщо щось стається з ромами, оскільки той є керівником ромської організації. Прибувши на місце конфлікту, Володимир побачив, як сусід, який здійснив напад на його брата, знімає всіх на телефон. Він попросив його цього не робити, сусід кинувся на нього з кулаками. Розпочалася бійка. Бамбула вимушений був оборонятися. На місце прибув начальник поліції, депутати та чиновники.
“Здавалось б, просто побутовий конфлікт: посварилися сусіди. Таке буває часто. Однак цей інцидент був перетворений на ксенофобську кампанію проти ромів”, – зазначає авторка публікації.
“Після того як цей інцидент набув розголосу, в пресі почали з’являтися наклепи, почалося цькування. Місцеві мешканці збиралися біля ялинки і вимагали виселити ромів геть. Приходили до наших домів, загрожували підпалом. Але буду чесним, поліція працювала професійно. І протистояння не допустили”, – розповідає Володимир Бамбула.
Водночас у самому розслідуванні конфлікту за участі Бамбули правозахисник та його адвокат вбачають упередженість.
Повідомляється, що Володимир Бамбула та його брат написали заяви в поліцію, зняли побої. Заяву в поліцію також подав і сусід. Але за заявами ромів слідство не проводилось. Натомість хід розслідування розпочався проти Бамбули.
Як розповів адвокат Бамбули Дмитро Манжара, його підзахисного звинувачують не тільки в нападі на сусіда, але й в супротиві представникам органів влади та поліції. Однак при цьому в справі немає жодного прізвища людини з поліції чи органів влади, яка б постраждала від Бамбули. Тобто невідомо, кому саме він чинив спротив.
Цю справу вже хотіли передавати до суду, але завдяки активності адвоката слідчі дії тривають, бо в справі дуже багато білих плям, йдеться в публікації.
Наразі суд обрав для Володимира Бамбули запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Аргументи про те, що Бамбула утримує неповнолітню дитину, має брати участь у міжнародних конференціях та координувати Європейський центр із захисту прав ромів, не переконали суд. Запобіжний захід також не змінили й під час апеляції.
Бамбула може виходити з дому тільки тоді, коли його викликають на слідчі дії. Володимир Бамбула та його захисник вважають це знущанням з намаганням влади завадити Бамбулі вести правозахисну діяльність.
Володимир Бамбула розповідає, що в Золотоноші дуже часті випадки, коли місцеві мешканці з презирством ставляться до ромів тільки через національність.
“Рома можуть не пустити в кафе чи ресторан. Якщо ром викликає таксі, таксист може відмовити йому без причин. У місцевій пресі постійно створюється образ рома-злочинця: якщо, не дай Бог, станеться якесь ДТП і за кермом буде ром, обов’язково підкреслять національність”, – розповідає Володимир Бамбула.
У Головному управлінні Нацполіції Черкаської області повідомили Центру інформації про права людини, що Володимиру Бамбулі інкримінують порушення ч. 3 ст. 296 Кримінального кодексу України (“Хуліганство”).
“У кримінальних провадженнях призначено судово-медичні експертизи щодо встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень, отриманих Бамбулою В.В. та Бамбулою І.І. під час вищевказаного конфлікту”, – пише у своїй відповіді заступник начальника ГУНП України в Черкаській області Валентин Кожухівський.
У поліції також вказують, що в рамках третього кримінального провадження є потерпілий Сергієць С.О. Кримінальне провадження, у межах якого звинувачують Володимира Бамбулу, погодила прокуратура та передали до Золотоніського міськрайонного суду.
Нагадаємо, що в Україні почастішали факти дискримінації ромської національної меншини. 23 травня на Тернопільщині група молодиків спалила ромський табір. 9 травня в селищі Рудне, поблизу Львова, невідомі спалили ромське поселення. 22 квітня в Києві учасники праворадикальної громадської організації “С14” вигнали ромів з табору на Лисій горі, а також спалили їхні речі та намети. 7 червня представники “Національних дружин” Києва знищили ромський табір, що знаходився в Голосіївському парку.
Останній напад стався 23 червня. Тоді невідомі в масках напали на тимчасовий ромський табір у лісовому масиві на околиці Львова, де проживали 14 осіб – 10 дорослих та чотири дитини. У результаті нападу загинув один хлопець, а поранення дістали четверо. Пізніше поліція Львівщини повідомила про те, що затримала дев’ять осіб, причетних до вбивства. Ними виявились учні двох львівських шкіл з ультраправої організації “Твереза та зла молодь”. Пізніше суд обрав двом з них запобіжний захід.