На Чернігівщині залишаються нерозмінованими 88% потенційно забруднених територій
Станом на 1 листопада 2024 року в Чернігівській області розмінували близько 45 тисяч гектарів, що становить лише 12% загальної площі потенційно забруднених через бойові дії територій.
Про це розповів директор департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА Олександр Тищенко, пише “Суспільне Чернігів”.
За його словами, від початку повномасштабного вторгнення вдалося знешкодити понад 88 тисяч вибухонебезпечних предметів. Загалом понад 350 тисяч гектарів області стали потенційно небезпечними через можливе замінування.
Тищенко зазначив, що головний напрям гуманітарного розмінування як в області, так і в Україні – це землі сільськогосподарського призначення. На 2024 рік було заплановано розмінування 3 170 гектарів території області, і станом на 1 листопада виконано 96% цього плану. До кінця року залишилося розмінувати 64 гектари лісових масивів і 4,9 гектара акваторії та прилеглої території річки Десна. Посадовець підкреслив, що терміни дещо затрималися через питання, пов’язані з рибою в Десні та Сеймі в серпні й вересні, але він сподівається, що роботи все ж вдасться завершити до кінця року.
Додатково за запитами аграріїв поза планом було обстежено 472 гектари земель. Перший заступник начальника Головного управління ДСНС України в області Олександр Стор’єв зауважив, що наразі ведеться розмінування ще однієї ділянки в Киселівській громаді. Завдяки сприятливій погоді на початку жовтня розпочали розмінування лісового масиву поблизу садового товариства “Березанка” площею 110 гектарів. Наразі вже очищено 50,48 гектара.
Розмінуванням займаються як урядові, так і неурядові оператори протимінної діяльності, залучено 363 фахівців. Близько 61 тисячі гектарів сільськогосподарських земель області потенційно забруднені вибухонебезпечними предметами, з яких понад 20 тисяч розташовані у 20-кілометровій зоні від кордону з країною-агресором, і тому поки не розміновуються через ризики для операторів.
Сторʼєв розповів, що 2024 року сталося пʼять інцидентів, пов’язаних з вибухонебезпечними предметами, через які одна людина загинула і вісім отримали поранення. З початку агресії РФ на території області зареєстровано 44 таких випадки: загинули 24 цивільні особи, 44 отримали поранення. Майже половина з цих випадків трапилася через спроби розібрати знайдені вибухонебезпечні предмети, такі як гранати, снаряди, міни, на приватних подвір’ях або в гаражах. Інші інциденти сталися під час відвідування забруднених лісових ділянок для відпочинку або збору грибів і ягід. У зв’язку з цим діє заборона на відвідування лісів відповідно до розпорядження начальника обласної військової адміністрації.
На 2025 рік заплановано розмінування ще 6 566 гектарів. Відповідаючи на запитання щодо терміну повного очищення території Чернігівщини, Тищенко зазначив, що ситуація залежить від війни, оскільки навіть очищені території можуть знову забруднитися внаслідок нових обстрілів або прильотів “шахедів”, що робить процес циклічним і тривалим.
Нагадаємо, що цього року площа засіяних земель на деокупованій частині Херсонщини зросла втричі через розмінування 71% сільськогосподарських угідь. Аграрії завершують збирання врожаю.