На Буковині віряни УПЦ МП напали на журналістку, яка знімала перехід громади до ПЦУ
У селі Верхні Станівці Чернівецької області незалежна журналістка Діана Лаврик постраждала під час висвітлення конфлікту навколо переходу місцевого Свято-Миколаївського храму з підпорядкування Української православної церкви (Московського патріархату) до Православної церкви України. Інцидент стався 8 квітня.
Про подію повідомили газета “Вільний голос” та Національна спілка журналістів України (НСЖУ).

За словами Діани, вона прибула до храму на запрошення парафіян і священника Романа Грищука, щоб зафіксувати перше богослужіння після переходу громади до ПЦУ. Журналістка зазначила, що конфлікт виник одразу після того, як віряни зайшли до храму. До медійників підійшли люди з палицями, перцевими балончиками, сипали погрозами, кидали камінням і піском.
Лаврик знімала події на камеру, попередньо повідомивши, що вона журналістка. Після цього, за її словами, кілька людей напали на неї: вдарили, потягнули за волосся, зірвали посвідчення і намагалися відібрати техніку. Отець Роман Грищук разом з двома хлопцями встигли забрати дівчину всередину храму, аби вберегти від більшого насильства.
На подвір’ї тим часом били інших присутніх. У храм з обох боків намагалися прорватися противники переходу, зокрема запускали газ із вогнегасників. Після цього нападники створили коридор і змусили людей виходити з храму під ударами.
Поліція прибула приблизно через 15 хвилин і прийняла заяву. Діана вирішила не повертатися до села для проходження судмедекспертизи, побоюючись за власну безпеку.
Протоієрей ПЦУ, капелан Роман Грищук повідомив, що громада провела збори, на яких більшість проголосувала за перехід до ПЦУ. Після цього зміни зареєстрували офіційно. За його словами, під час першої служби до храму прийшли противники переходу, серед яких були й ті, хто застосував фізичну силу. Священник наголосив, що журналістку били цілеспрямовано, розуміючи її статус. Лаврик та ще кількох людей вдалося врятувати, забравши всередину храму. Грищук зазначив, що конфлікт супроводжувався агресією, використанням сльозогінного газу, зламаними дверима та вікнами.
За даними НСЖУ, матеріали, які знімають прихильники УПЦ МП, оперативно поширюються в соцмережах та з’являються на російських пабліках. У Спілці звертають увагу на потребу розслідування таких фактів.
Коломийська організація НСЖУ передала інформацію про інцидент обласній спілці, Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську та далі – до центрального офісу НСЖУ.
Юрист організації Даніл Сербін кваліфікує дії нападників за ознаками статей 126 (побої й мордування) та 345-1 (погроза або насильство щодо журналіста) Кримінального кодексу України.
НСЖУ закликає до повного та об’єктивного розслідування події та наполягає на притягненні винних до відповідальності.
Нагадаємо, що нещодавно ZMINA писала про іншу справу, пов’язану з побиттям журналістки. У жовтні 2020 року журналістка Таїсія Кутузова зазнала нападу під час знімання в селі Гатне на Київщині. Попри відеодокази та значний розголос, суди не визнали, що обвинувачений дійсно перешкоджав її професійній діяльності. Нападника виправдали, а строк притягнення до відповідальності сплив. Майже п’ять років потому Таїсія та її адвокати – Микола Гринишак і Ольга Веретільник — досі борються за справедливість.
10 квітня Касаційний кримінальний суд частково задовольнив скаргу прокурора та потерпілої на виправдувальний вирок заступнику Бучанського районного управління поліції Роману Микитенку у справі щодо перешкоджання журналістській діяльності Таїсії Кутузової.