МЗС вимагає від Росії припинити призов на території окупованого Криму
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест намірам Російської Федерації провести призов на військову службу на тимчасово окупованій території АР Крим і у місті Севастополь.
Про це йдеться у заяві відомства, оприлюдненій ввечері 3 жовтня.
У МЗС нагадали, що Генасамблея ООН у резолюції від 19 грудня 2016 року підтвердила факт незаконної окупації Криму і Севастополя Росією та закликала цю країну виконати свої зобов’язання згідно з міжнародним гуманітарним правом, міжнародними механізмами захисту прав людини, іншими договірно-правовими інструментами, стороною яких вона є.
“Звертаємо увагу, що, згідно з міжнародним гуманітарним правом, державі-окупанту забороняється примушувати осіб, котрі перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах, так само, як і забороняється чинити тиск і вести пропаганду на користь добровільного вступу до армії”, – зазначили у відомстві.
Дипломати нагадали, що у тематичній доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини, опублікованій 25 вересня 2017 року, зафіксовані факти переслідувань окупаційною російською владою жителів Криму за відмову служити у російській армії.
“Вимушені констатувати чергове грубе порушення Російською Федерацією своїх міжнародних зобов’язань”, – заявили в МЗС.
Українські дипломати вимагають від Росії скасувати призов на військову службу на тимчасово окупованій території Криму та Севастополя, забезпечити неухильне дотримання нею своїх міжнародних зобов’язань як держави-окупанта, а також у повній мірі виконати Резолюції ГА ООН від 27 березня 2014 року “Територіальна цілісність України” та від 19 грудня 2016 року “Ситуація з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”.
Як відомо, з квітня 2017 року жителів окупованого Криму відправляють служити в армію РФ за межами півострова.
20 грудня 2016 року Генасамблея ООН проголосувала за резолюцію про “Стан з правами людини у Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)”, підготовлену Україною.
У тексті резолюції Росія визнається державою-окупантом, а Крим – тимчасово окупованою територією. В документі засуджується анексія Криму та репресії проти кримських татар.
Крім того, у резолюції наголошується на забороні призову до збройних сил країни окупанта на окупованій території. Адже подібні дії прямо заборонені 51-ю статтею Женевської конвенції.
Раніше, юрист Регіонального центру з прав людини Сергій Заєць в інтерв’ю Центру інформації про права людини зазначав, що зобов’язання кримчан служити в армії є наслідком нав’язаного громадянства.
А нав’язане громадянство – це грубе порушення ст. 8 Європейської конвенції. І через це порушення кримчани можуть оскаржувати дії РФ у ЄСПЛ.
У квітні 2017 проти кримчанина, який не бажав проходити військову службу в російській армії, порушили кримінальну справу.