“Ми не уявляємо масштабів трагедії”: Лубінець розповів, як росіяни фільтрують та репресують українців в окупації

Дата: 08 Вересня 2023
A+ A- Підписатися

Під час фільтрації громадян України на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) росіяни розділяють родини на окремі групи та співставляють їхні відповіді. 

Про це під час пресмарафону щодо ситуації на тимчасово окупованих територіях розповів Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, передає кореспондент видання ZMINA.

Він сказав, що з моменту тимчасової окупації будь-якого населеного пункту України російські військові створили “військову комендатуру” разом з обов’язковим місцем для застосування тортур. Наступний етап – це максимальне обмеження права на пересування із паралельним створенням системи фільтрації.

“Щоб людині виїхати за межі населеного пункту, їй потрібно звернутися до цієї ж “військової комендатури” за паперовим дозволом. Ми фіксуємо факти, що під час проведення так званої фільтрації членів сімей розділяють: окремо тримають чоловіків, окремо — жінок, окремо — дітей. Їм ставлять запитання, а потім співставляють ці відповіді”, — розповів Омбудсман.

Серед питань  від окупантів: чи співали вдома українські пісні, чи вивішували український прапор, чи використовували національну українську символіку.

“Зрозуміло, якщо громадяни України проживали в Україні, то вони співали, зокрема, український гімн. У нас є зафіксовані факти, коли тільки на цій підставі старші члени родин були не просто затримані, а й ув’язнені. А їхніх дітей віддавали або родичам, якщо такі знаходились, або, якщо немає родичів, то відправляли далі. На Донеччині ми зафіксували факти, коли відправляли в місце утримання дітей в Донецьку, щоб в майбутньому групи дітей відправити в Росію”, — розповів Дмитро Лубінець.

Дмитро Лубінець

За його словами, його команда фіксує все нові й нові місця тримання, де росіяни незаконно утримували громадян. Найчастіше туди потрапляють цивільні громадяни. Омбудсман вважає, що варто окремо інформувати міжнародне суспільство про ситуацію із цивільними заручниками.

Він переконаний, що ми, як суспільство, навіть не уявляємо масштабів трагедії.

“Тільки офіційно зафіксована цифра про приблизно 25 тисяч. Дуже часто родичі тих, кого ув’язнили росіяни, продовжують знаходитись на ТОТ. Вони бояться інформувати органи влади України про те, що відбулося. Після звільнення території ми будемо знаходити нові й нові повідомлення про затримання цивільних осіб”, — переконаний Дмитро Лубінець.

Він констатував, що найскладніше повертати на підконтрольну Україні територію саме цивільних, бо наразі немає міжнародного механізму. Омбудсман вважає, що Україна має зробити своє домашнє завдання, щоб Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт міжнародним злочинцям за воєнні злочини проти цивільних заручників.

Під час свого виступу Омбудсман висловив розчарування висловлюваннями голови Комісії з розслідування порушень в Україні, уповноваженого Радою ООН з прав людини Еріка Мьосе, який заявив, що ООН досі не бачить доказів того, що Росія вчиняє в Україні геноцид. 

Омбудсман вказав, що Україна провела юридичну фіксацію численних фактів переміщення українських дітей з однієї групи в іншу, що визначається геноцидом, і проінформувала усі зацікавлені сторони.

Які ще нам треба зробити фіксації, документування, щоб нарешті світ побачив, що Росія робить на території України геноцид.

Дмитро Лубінець

Уповноважений вказав також на незаконну примусову паспортизацію громадян України з боку Російської Федерації. Він нагадав, що росіяни розбудували систему на ТОТ таким чином, що людина без російського паспорта повністю обмежена у своїх правах.

“Ти нічого не отримуєш, ти не можеш бути працевлаштований, ти не можеш виїхати, у тебе можуть забрати майно, бізнес. Зрештою тебе змушують виїхати на територію РФ, якщо відмовляєшся взяти російський паспорт. Останній етап – це мобілізація. Всіх чоловіків одразу ставлять на військовий облік, зокрема жінок, які підпадають під визначення так званих військових професій. Росіян у першу чергу цікавлять лікарі”, — розповів Дмитро Лубінець. 

Голова Мелітополя Іван Федоров з досвіду його міста розповів, що окупанти спочатку намагалися домовитися з мешканцями про підтримку збройних сил РФ. Коли це не спрацювало, вони залякували їх у полоні, де катували. Коли ж і це не спрацювало, вони почали їх максимально витісняти з ТОТ та завозити вже своїх мешканців з різних регіонів РФ.

Іван Федоров

Уповноважений Верховної Ради з прав людини назвав також незаконні “вибори”, які днями Росія проводить на ТОТ, “цирком на колючому дроті”

Він розповів про приклад літніх людей, які були об’єктом цього впливу російських військових під час “виборів”. За його словами, літнє подружжя ніколи не зверталось до жодного російського окупаційного органу. Але до них додому приїхали російські військові разом із представниками незаконної “виборчої комісії”.

“Коли вони вийшли, їм дістали й видали два російських паспорти із вже вклеєними фотографіями. Ще раз наголошую, вони ніколи не звертались за отриманням російського паспорта. Це було настільки відкрито зухвало! Якщо вас щось не влаштовує, ви одразу їдете з військовими в військову комендатуру. Після цього до них підходять і кажуть, ви голосуєте. Один з військових вказав у “бюлетені”, за кого голосувати. Це була “Єдина Росія”. Він навіть обійшов за спину і подивився, чи правильно проголосувало це подружжя”, — розповів Дмитро Лубінець.

Очільник Мелітополя також повідомив, що із 60 кандидатів партії “Єдина Росія”, які балотуються в Мелітополі до незаконної “міської ради”,  28 – це мешканці Сибіру, Алтаю та Дагестану.

“По-перше, це говорить про те, що вони не знайшли навіть відповідної кількості надійних зрадників, хто б міг балотуватися, а по-друге, вони не знайшли тих людей, які могли б пройти до “міської ради”, — прокоментував Іван Федоров.

Речник МЗС України Олег Ніколенко. заявив, що Україна ініціює питання появи у відповідних резолюціях ООН факту проведення незаконних “виборів” Росією на українській території. Він наголосив, що незаконні дії Росії суперечать як українському законодавству, так і нормам міжнародного права, зокрема статуту ООН, тому що це територія України й на території України діють українські закони.

Олег Ніколенко Джерело: фейсбук-сторінка дипломата

Крім того, під час заходу стало відомо, що Україна 8 серпня ініціювала разом з США та Албанією термінове засідання Ради безпеки ООН, присвячене цим незаконним “виборам” на ТОТ. Також МЗС України ініціює питання накладення санкцій на причетних до незаконного виборчого процесу.

Ніколенко висловив упевненість, що усю російську правову систему можна вважати нелегітимною.

“Тому, що, організовуючи незаконні вибори на окупованих територіях, за логікою Росії, деякі представники мають вже входити до складу федеральних органів, зокрема в сенат, але ми маємо говорити про те, що, якщо це є результатом незаконних дій, то взагалі чи є легітимною російська правова система?” — сказав речник МЗС.

Нагадаємо, у липні 2023 року керівний партнер Global Rights Compliance LLP Вейн Джордаш на полях Кримської платформи заявив, що Міжнародний кримінальний суд недопрацьовує в питанні розслідування міжнародних злочинів щодо цивільних у тимчасово окупованому Криму.

Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
 
Раніше посол України в Бразилії Андрій Мельник заявив, що Україна повинна негайно отримати в 10 разів більшу військову допомогу, ніж вона отримала від союзників дотепер, щоб завершити війну цього року.
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter