Монітори ООН не отримали доступу до українських військовополонених в Росії, однак знають про їх катування

Дата: 29 Червня 2022
A+ A- Підписатися

Управління Верховного комісара ООН з прав людини отримало доступ лише до військовополонених, інтернованих українським урядом, однак не має доступу до місць інтернування українських військовополонених, зокрема, на окупованій Росією частині Донеччини, де, за повідомленнями, їх утримують у великій кількості та катують. 

Про це йдеться у доповіді моніторингової місії ООН за лютий–травень поточного року. 

Фото: Vladimir Gerdo / TASS

Монітори кажуть, що чули та довіряють історіям про катування та інші форми нелюдського поводження з військовополоненими, інтернованими як на території Росії, так і на окупованій території України.

До прикладу, після прибуття до Оленівської виправної колонії, що на окупованій Донеччині, а також у Курському та Таганрозькому СІЗО в Росії, військовополонених піддавали серії катувань, які назвали “прийомками”.

“Їх били кулаками, ногами, кийками, душили, катували шляхом примушення залишатися у певній позі й залякували, полювали на них із собаками та погрожували сексуальним насильством, і що таке поводження могло тривати всю першу ніч в установі. Деякі втратили зуби, їхні тіла та руки набрякли, що потім не давало їм спати”, – розповідають монітори. 

Після цього утримуваних піддавали різним формам жорстокого поводження, наприклад, не дозволяли лягати в ліжка у денний час, змушували вивчити та відтворювати російський гімн або національні символи, а в разі невиконання цієї вимоги били. Зафіксували й викрадення грошей у полонених, зокрема з кредитних карт. 

З лютого по травень, поки проводили моніторинг, у Росії не відкрили жодного табору для військовополонених й тримають їх у СІЗО та колоніях, що є порушенням міжнародного права. Там їх також катують та принижують. 

“Хочеш погладити собаку?” – запитують вони. Якщо скажеш “так”, вони вдарять по ребрах або нирках, якщо скажеш “ні”, все одно вдарять по них. А якщо питаєш, чому вони ставлять питання, вони відповідають: “Як ти, хохол, насмілився торкнутися нашого собаки?” – пригадує військовополонений про поводження російських тюремників.

В Україні, згідно з даними доповіді, діє лише один табір на Львівщині. У Мін’юсті раніше також розповідали про півсотні дільниць для російських військовополонених. У СІЗО росіян тримають ізольовано від інших засуджених та тих, хто перебуває під вартою, а у виправних колоніях мінімального рівня безпеки із загальними умовами тримання, середнього та максимального рівня безпеки – в окремих приміщеннях.

Скарг на умови утримання від російських військовополонених монітори не отримали, водночас отримували скарги на умови утримання полонених в Оленівці – там не вистачало води, жили вони в антисанітарії й спали на підлозі. 

Російські військовополонені працюють. Фото: фейсбук-сторінка Мін’юсту

Стурбованість, як кажуть автори доповіді, у них викликають повідомлення про поводження з полоненими з обох сторін. 

“Управління особливо стурбоване двома задокументованими випадками сумарної страти та катування російських військовополонених та осіб, які перебувають hors de combat, які, за повідомленнями, були вчинені військовослужбовцями Збройних сил України. У першому випадку військовослужбовці Збройних сил України прострілили ноги трьом полоненим російським солдатам і катували російських солдатів, які були поранені в Харківській області. У другому випадку, за повідомленнями, військовослужбовці Збройних сил України застрелили російського солдата, що стікав кров’ю, задихався та лежав на дорозі в Київській області”, – розповідають вони.

Під час конфіденційних інтерв’ю монітори отримали інформацію про випадки, наприклад, коли українські військовослужбовці нібито вбивали поранених та осіб hors de combatі Французький термін, який використовується в дипломатії та міжнародному праві для позначення осіб, які не здатні виконувати свої бойові обов’язки під час війни., а також військовополонених. Проте інших підтверджень цим інцидентам у моніторів поки немає.

Автори доповіді привітали заяви українських офіційних осіб із засудженням таких порушень та початок відповідних розслідувань.  

Станом на кінець звітного періоду – 15 травня – в ООН не мали достовірної інформації про точну кількість військовополонених ні в Росії, ні в Україні. 

У квітні міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук розповідала про те, що у реєстрах військовополонених перебувало 650 людей, але зазначала, що дані змінюються щогодини. Серед полонених понад 2,5 тисячі українських бійців з “Азовсталі”, а також понад 1,5 тисячі цивільних, яких росіяни тримають як “обмінний фонд”. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter