Мінветеранів планує, що перші поховання на національному військовому кладовищі з’являться у травні
Перші поховання на Національному військовому меморіальному кладовищі можуть розпочатися вже у травні 2025 року.
Про це розповіла міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова у Верховній Раді під час години запитань до уряду.

Керівництво міністерства не вперше заявляє про можливий початок поховань. Востаннє процес обіцяли почати торік, а говорив про це попередник Калмикової.
“Все зараз відбувається згідно з чинним законодавством. Ми плануємо розпочати перші поховання у травні цього року”, – сказала Калмикова з трибуни парламенту.
Створення меморіального комплексу з похованнями військових обговорюють в Україні ще з 2011 року. Останні три роки будівництво супроводжують корупційні скандали та суперечливі заяви посадовців, через які громадськість просить владу не спекулювати на горі родин полеглих бійців та бійчинь.
Спочатку посадовці припускали, що меморіал може з’явитися поряд з Національним заповідником “Биківнянські могили” в Києві, а не за містом. Втім, у підсумку обрали територію в Київській області. Рішення уряду обурило місцевих мешканців, які почали виходити на протести, щоб зберегти ліс.

Посадовці спростовували побоювання місцевих, а деякі публічні особи почали пов’язувати протести з російськими ІПСО. Спекуляції щодо невдоволення протестувальників продовжили й у публічних комунікаціях відомств. Побоювання щодо екології у підсумку підтвердили фахівці, але будівельники продовжують рубати ліс навіть попри заборону суду.
Усе це може призвести у майбутньому до підтоплення могил, кажуть експерти.
Щодо можливої корупції при будівництві, то питання виникають щодо:
- постачальника граніту, яким виявився підсанкційний бізнесмен;
- переможців конкурсу на будівництво, які, як з’ясували журналісти, разом подорожували за кордон до участі в тендері;
- компанії — переможця конкурсу на будівництво, яку створили через день після оголошення конкурсу.
Нагадаємо, що за три роки великої війни армія РФ убила понад 12 тисяч цивільних та щонайменше 45 тисяч військових українців.
ZMINA детально розповідала, як родичам загиблих військових посадовці спочатку обіцяли створити меморіальне кладовище в Биківні, але передумали.
Фотографія обкладинки: Радіо Свобода